“Moda na przestrzeni wieków” to tytuł wykładu, którego wysłuchali seniorzy w zamojskim muzeum. |
Integracja międzypokoleniowa
Działania Zamojskiego Centrum Wolontariatu w ramach projektu: „Wciąż potrzebni. Modelowy, partnerski system wsparcia mieszkańców Zamojszczyzny i Kolonii poszkodowanych przez III Rzeszę”.
- Pomoc wolontariuszy w przezwyciężaniu trudów dnia codziennego,
- Kawiarnia Opowieści,
- Spisywanie i nagrywanie wspomnień,
- Integracyjne imprezy okolicznościowe.
Wizyta w Muzeum 2018-07-20
Wizyta w Zamojskiej Książnicy 2018-07-18
Podwieczorek z poezją pod takim tytułem odbył się w Okrąglaku 11 lipca.
Zaproszenie 2018-07-07
Smartfon przyjacielem seniora 2018-06-05
Wiele radosnych doznań dostarczyli seniorom mali artyści, którzy brali udział w dorocznej, teatralnej rywalizacji.
Zarząd Fundacji "Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłośc." (EVZ)" z Berlina zaproponował ZCW dalsze finansowanie projektu opieki nad ofiarami nazizmu. Będzie to już czwarta edycja przedsięwzięcia, które rozpoczęlo się w 2008 roku. Trzecia edycja zakończyła się we wrześniu tego roku, kolejną rozpoczęliśmy w listopadzie.
Wykład o karykaturze i rysunku satyrycznym 2017-07-09
Senioralną Stację Socjalną odwiedził pan Franciszek Łasocha, zamojski architekt, rysownik i karykaturzysta. Opowiedział seniorom o swoich zainteresowaniach, pasjach, podróżach, karierze. Najciekawsza część wykładu związana była z powstawaniem karykatur. Chętni pozowali, a artysta obdarowywał ich portretem. Spotkanie dostarczyło obecnym wiele wrażeń i radości.
Spotkanie w “Kawiarni wspomnień” 2017-06-08
Gośćmi czerwcowej “Kawiarni wspomnień” były więźniarki obozu przejściowego w Zamościu, a ich relacji słuchała młodzież z Gimnazjum Nr 4.
O swoich wojennych losach opowiadały, kolejny już raz, Panie Jabłońska i Kloc, które jako dzieci przebywały w obozie przy ul. Okrzei. Uczniowie są aktualnie zaangażowani w realizację projektu dotyczącego funkcjonowania nazistowskich obozów i przeżyć więzionych w nich ludzi. Swoje prace obiecali przekazać bohaterkom spotkania.
Zaproszenie na wykład o Holocauście 2017-04-14
19 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu Zamojskie Centrum Wolontariatu zaprasza na wykład.
Wizyta seniorów w Liceum Plastycznym 2017-04-07
Wolontariusze z Liceum Plastycznego zaprosili naszych seniorów do swojej, niezwykłej szkoły.
"Opowieści z lasu" - promocja książki 2017-03-01
Naszą pięknie wydaną, dwujęzyczną publikacją zawierającą wywiady z partyzantami, są bardzo zainteresowani kombatanci i członkowie ich rodzin.
Po jej promocji, która odbyła się w zamojskim oddziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zgłaszają się osoby starsze i młodsze, które chcą ją przeczytać, a także rozpropagować wśród znajomych.
Jubileusz Związku Inwalidów Wojennych 2017-02-12
9 lutego odbyły się w Zamościu uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych RP.
W święcie uczestniczyli przedstawiciele kombatantów, wojska, młodzieży szkolnej, organizacji wspierających działalność Związku, a także Starosta Henryk Matej oraz Prezydent Miasta Andrzej Wnuk. Byli też przedstawiciele władz Okręgu ZIW z Lublina.
Wigilia w Senioralnej Stacji Socjalnej 2016-12-22
Świąteczne życzenia 2016-12-18
Piękne, świąteczne kartki z życzeniami zostały wysłane do podopiecznych i przyjaciół ZCW. O tym, że sprawiają radość podopiecznym – opowiadają wolontariusze, którzy pomagaja tym seniorom, którzy nie mogą - ze względu na stan zdrowia – korzystać z całej oferty Senioralnej Stacji Socjalnej. Że sprawiają radość przyjaciołom – wiemy, bo dostajemy także kartki od nich. Taka tradycja.
Patriotyczne śpiewanie i nie tylko... 2016-11-10
W przeddzień Święta Niepodległości seniorzy z Senioralnej Stacji socjalnej zostali zaproszeni na niezwykłe spotkanie.
Mogli pośpiewać patriotyczne pieśni, ale też mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu na temat flagi państwowej, który wygłosił pułkownik rezerwy Marek Kwiecień, członek Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, pomysłodawca i realizator zamojskich obchodów Dnia Flagi, a także wieloletni moderator uroczystości wojskowych, narodowych i państwowych.
Spotkanie zorganizowali członkowie Klubu Seniora “Złoty Wiek”, który działa przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego.
Wywiady z partyzantami. Książka gotowa! 2016-10-18
„Tales from the forest” (“Opowieści z lasu”) – to tytuł dwujęzycznej, angielsko – polskiej publikacji, która jest efektem finalnym projektu „Let me tell you a story II”.
Publikacja zawiera wywiady z uczestnikami polskiego ruchu oporu okresu II wojny światowej. Swoje historie opowiedzieli: Pani Janina Jasina oraz Panowie: Zbigniew Kruk, Narcyz Kruk, Władysław Bednarczyk, Józef Łaba i Tadeusz Kopeć.
Odwiedziny w szpitalu 2016-10-14
Wolontariusze EVS pracują z seniorami 2016-07-29
Jednym z zadań Alberta i Sergia, wolontariuszy EVS jest praca w Senioralnej Stacji Socjalnej. Wykonują ją znakomicie włączając się do działań prowadzonych przez instruktorów, terapeutów i trenerów.
Z inicjatywy Pani Janiny Lachowskiej, instruktorki teatralnej, odbył sie w “Okrąglaku” szczególny Dzień Dziecka. W związku z tym, że prowadzi ona zajęcia teatralne z dziećmi i seniorami postanowiła, że w tak szaczególnym dniu wystąpią dla siebie i dla publiczności.
Wiosenne, integracyjne świętowanie 2016-04-24
W czwartek 21 kwietnia w Klubie Aspirant nasi seniorzy wraz z wolontariuszami uczcili Dzień Solidarności i Integracji Międzypokoleniowej. Było wesoło, ponieważ członkowie pracowni artystycznej działającej przy Senioralnej Stacji Socjalnej zaprezentowali spektakl słowno – muzyczny pt. „Wiosna” zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy przy strofach poezji Stanisława Buczyńskiego, Stanisławy Łogonowicz, Janiny Jabłońskiej i dźwiękach popularnych, wiosennych melodii.
Wywiady z kombatantami 2016-04-12
11 kwietnia odbyła się najważniejsza część projektu „Let me tell you a story II. A tale from the forest” - wywiady ze świadkami wojennych wydarzeń. Uczestnicy przygotowywali się do tej części przez kilka dni. Odbył się warsztat dziennikarski podczas którego uczyli się jak rozmawiać ze świadkami historii, poznawali zasady przeprowadzania wywiadu, wspólnie, w międzynarodowych grupach układali zestawy pytań.
8 kwietnia wysłuchali wywiadu instruktażowego. Jego bohaterka, Pani Sabina Kędziera, mieszkanka wsi Majdan Sitaniecki, opowiadała o klęsce wrześniowej, śmierci polskich żołnierzy, którzy zginęli na jej oczach i późniejszym zaangażowaniu mieszkańców w tworzenie ruchu oporu, o akcjach partyzantów i wyzwoleniu.
Tematyka aktualnie realizowanego projektu jest związana z ruchem oporu na Lubelszczyźnie i „żywą historią” opowiadaną przez partyzantów. Projekt nosi tytuł „Let me tell you a story II. A tale from the forest” - i jest kontynuacją podobnego spotkania realizowanego przez ZCW w marcu 2015 r.
Miło nam poiformować, że projekt: “Let me tell yau a story II. A tale from the forest” realizowany w ramach Europejskiego Programu Erasmus+ został objęty honorowym patronatem przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Dokument w imieniu Prezydium Zarządu ŚZŻAK podpisał Prezes, Pan Sławomir Zawiślak. Realizację projektu rozpoczynamy 6 kwietnia. Spotkanie z byłymi partyzantami, członkami m.in Światowego Związku Żołnierzy AK odbędzie się 11 kwietnia. Udział w spotkaniu zadeklarowało 6 świadków historii.
Świąteczne życzenia 2016-03-18
Dzień Babci i Dziadka 2016-01-23
Laurka i “godzina z lekturą” - to prezent dla babć i dziadków z Senioralnej Stacji Socjalnej od uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2.
Złożyli seniorom życzenia i przez godzinę czytali z podziałem na role fragmenty powieści Daniela Senderka pt. „SMS. Słowa mają siłę”. Zarówno pomysł uczniów jak i czytana przez nich „prawdziwa historia trudnego uczucia na 1200 esemesów” dostarczyły wszystkim wiele pozytywnych wrażeń.
Opłatek u seniorów 2015-12-17
Niepowtarzalna, magiczna, pełna muzyki, poezji i wzruszeń atmosfera panowała podczas spotkania opłatkowego w Senioralnej Stacji Socjalnej.
Przy żywej choince, pięknie zastawionym potrawami wigilijnymi stole, były kolędy, rozmowy o bożonarodzeniowej tradycji, świąteczne opowieści i wiersze. Dzieląc się opłatkiem seniorzy życzyli sobie zdrowia i dobrej kondycji, a wolontariuszom i organizatorkom Stacji – radości i satysfakcji z pracy.
Kartki z życzeniami 2015-12-17
Tradycyjnie, jak co roku, wolontariusze wypisali ponad 120 kolorowych kart z życzeniami dla podopiecznych ZCW, którzy ze względu na stan zdrowia rzadko odwiedzają senioralną stację socjalną.
Życzeniami zostali też obdarowani przedstawiciele władz miasta, powiatu, a także przyjaciele ZCW z innych organizacji pozarządowych, Kartki zostały dostarczone osobiście przez wolontariuszy - posłańców lub wysłane pocztą.
Patriotyczne śpiewanie 2015 2015-11-12
Tradycyjna już uroczystość zatytułowana „Patriotyczne śpiewanie” odbyła się 10 listopada w „Okrąglaku”. Wzięli w niej udział starsi i młodsi mieszkańcy osiedla i miasta. Niepodległościowe utwory śpiewali wspólnie członkowie chóru Klubu Seniora oraz podopieczni ZCW, których do występu przygotował pan Tadeusz Flor. Słowo wstępne przed koncertem wygłosił pan Henryk Smalej, autor dwutomowej książki pt. „Pieśń i piosenka patriotyczna z...lamusa”.
Wolontariuszki EVS pracują z seniorami. 2015-10-28
Igi i Fany pomagają podczas zajęć prowadzonych przez instruktorów, terapeutów i trenerów. Wprawdzie przeszkodą jest jeszcze bariera językowa, ale widać, że do pokonania. Bruno – wolontariusz pracujący w świetlicy zawsze jest pod ręką i służy pomocą.
Na tropie wołyńskiej historii 2015-05-19
Czterdzieścioro gimnazjalistów uczestniczyło w majowej Kawiarni Wspomnień, której gościem była Pani Jadwiga Pasikowska „ocalona cudem z pogromu wołyńskiego”.
Kwietniowe spotkanie w Kawiarni Wspomnień 2015-04-22
Wolontariat w szpitalu – reaktywacja. 2015-04-21
W zamojskim „starym szpitalu” znowu są wolontariusze. Pracują w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym i na oddziale opieki paliatywnej. Ich koordynatorką jest studentka Małgorzata Ostasz, która jako członek klubu przy I LO była tu wolontariuszką.
Połączyła ich „lekcja zamojskiej historii” 2015-03-15
10 marca zakończył się realizowany przez ZCW projekt „Let me tell you a story”. Miłośnicy historii z Bułgarii, Czech, Chorwacji, Rumunii, Turcji i Węgier wyjechali z bagażem nowych doświadczeń, a przede wszystkim wiedzy przekazanej przez żyjących świadków wojennych wydarzeń.
8 marca odbyło się zaplanowane w projekcie spotkanie z Panem Marcinem Zamoyskim, który opowiedział o wojennych i powojennych losach swoich rodziców. Uczestnicy projektu dowiedzieli się o działalności Jana i Róży Zamoyskich, którzy uratowali 480 dzieci z obozu przejściowego w Zwierzyńcu.
Marcin Zamoyski odpowiadał także na pytania dotyczące swojej pracy na rzecz miasta i regionu.
Zamojskie Centrum Wolontariatu w dniach od 01 do 10 marca 2015 r. realizuje międzynarodowe spotkanie historyczne zatytułowane LET ME TELL YOU A STORY. Jego uczestnikami są młodzi ludzie, przedstawiciele młodzieżowych organizacji pozarządowych z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Rumunii, Turcji, Węgier i Polski, którzy będą wspólnie zgłębiać wiedzę o losach Dzieci Zamojszczyzny na tle wojennych wydarzeń w regionie.
Zaproszenie dla seniorów 2014-12-21
Zamojskie Centrum wolontariatu organizuje 8 stycznia spotkanie integracyjne dla seniorów i wolontariuszy.
Świąteczne życzenia 2014-12-20
Ponad 120 kart ze świątecznymi życzeniami wysłali wolontariusze do przyjaciół i znajomych Zamojskiego Centrum.
Przedświąteczne spotkanie 2014-12-19
18 grudnia w świetlicy dziennego wsparcia odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów i wolontariuszy.
Zaproszenie - Gala Wolontariatu 2014 2014-12-02
5 grudnia Zamojskie Centrum Wolontariatu organizuje doroczną imprezę promującą ideę wolontariatu i dobrowolne zaangażowanie społeczności lokalnej.
Gala odbędzie tradycyjnie w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” w godzinach 11.00 – 14.00
“Andrzejki” dla seniorów 2014-11-30
Patriotyczne śpiewanie w “Okrąglaku” 2014-11-14
Spotkanie w “Kawiarni opowieści” 2014-10-20
Po raz drugi gościem honorowym “Kawiarni opowieści” był Pan Henryk Wolańczuk. Rok temu jego historii wysłuchali uczniowie Gimnazjum Nr 4, a w tym roku - seniorzy młodsi, członkowie działajacego przy Osiedlowym Domu Kultury “Klubu seniora”.
Pan Henryk urodził sie w 1934 roku, ale bardzo dużo pamięta, zwłaszcza lipiec 1944 roku i ostatnie niemieckie naloty. Wtedy zginęła połowa jego rodziny... i zostali tylko z ojcem. Nie mógł tego zrozumieć, bo wojna na Zamojszczyźnie w lipcu się skończyła? Nie rozumie do dziś.
Spotkanie “zbieraczy wspomnień” 2014-10-15
Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z uczniami i studentami, którzy bedą spisywać i nagrywać wspomnienia odbyło się 13 października. Dziesięcioro nowych “zbieraczy wspomnień” uczyło się jak rozmawiać ze świadkami historii, jak przygotować sprzęt do wywiadu, jak redagować formularz pytań itp. Ustalono, że spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, do maja 2015 r.
Przyjazny telefon 2014-08-28
Pogotowie komputerowe 2014-07-15
Przyjaciółki dzieci 2014-07-01
Ewa Szczepańska i Krystyna Rybińska-Smyk zostały uhonorowane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci nadaniem im odznak „Przyjaciel dziecka”. Jest to szczególnie miłe wyróżnienie nadawane za pracę społeczną dla dobra najmłodszych. W przypadku pań Ewy i Krystyny ta praca to także integracja z seniorami oraz zainteresowanie najmłodszych wojennymi losami „Dzieci Zamojszczyzny”.
Spotkanie w Kawiarni Opowieści 2014-05-08
We wtorek 13 maja o godzinie 13.00 odbędzie się spotkanie z „dzieckiem wojny” panem Tomaszem Kowalczykiem. Jego wspomnień będą słuchać uczniowie z Gimnazjum Nr 4 i uczestnicy warsztatów „Jak rozmawiać ze świadkami historii?” Spotkanie ma charakter otwarty – mile widziani są wszyscy zainteresowani historią II wojny światowej.
Połączył ich wolontariat 2014-02-01
29 stycznia zakończył się kurs treningowy dla liderów wolontariatu z Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Turcji, Węgier i Włoch, którego organizatorem było Zamojskie Centrum. Uczestnicy kursu wyjechali z Zamościa zadowoleni, z bagażem cennej wiedzy i nowych doświadczeń – co wynika z ewaluacji projektu.
Zaproszenie do Kawiarni Opowieści 2014-01-16
We wtorek 21 stycznia o godzinie 11.00 odbędzie się spotkanie z żołnierzem Wojska Polskiego, panem pułkownikiem Czesławem Pakulniewiczem. Jego wspomnień wysłuchają uczestnicy warsztatów „Jak rozmawiać ze świadkami historii?”.
Spotkanie ma charakter otwarty – zainteresowanych historią II wojny światowej, zapraszamy.
Kolejne spotkanie integracyjne 2014-01-16
Nasza świetlica dziennego wsparcia jest już znana w mieście, a świadczą o tym wizyty młodych ludzi, którzy chcą uprzyjemnić seniorom spędzane tu chwile. W ostatni czwartek odwiedzili ich uczniowie z Gimnazjum Nr 4 ze spektaklem pt. „Boże Narodzenie w muzyce i poezji”. Piękne wiersze, znakomita interpretacja i oprawa muzyczna stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Dziękujemy!
Miłe spotkanie 2014-01-10
W czwartek, 9 stycznia Zamojskie Centrum Wolontariatu odwiedziły dzieci ze szkoły podstawowej w Mokrem koło Zamościa. Przyjechały specjalnie, żeby zobaczyć jak funkcjonuje świetlica dziennego wsparcia dla seniorów, o której dowiedziały się z internetu i od swojego wychowawcy. Dzieci wiedziały, że seniorzy przeżyli wojnę i to był główny temat prawie dwugodzinnej, ilustrowanej zdjęciami rozmowy. To wielopokoleniowe spotkanie dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń i dzieciom, i seniorom.
Smutne to było dzieciństwo... 2013-12-11
Tak rozpoczęła opowieść o swoim życiu urodzona w 1934 roku pani Janina Jabłońska - gość grudniowej Kawiarni Opowieści. I nic dziwnego, jako dziecko przeżyła wysiedlenie, obóz przejściowy w Zamościu, tyfus, trud pierwszych, powojennych lat, gdy rodzina została bez ojca, który nie wrócił z robót przymusowych w Niemczech... Jej relacji, którą przeplatała recytacją swoich wierszy, wysłuchali uczestnicy warsztatów: „Jak rozmawiać ze świadkami historii”.
„Sztuka w akcji” w Okrąglaku 2013-10-26
Rozmowa z „dzieckiem wojny” 2013-10-05
Zapraszam uczniów, studentów, a także młodych ludzi spoza w/w środowisk zainteresowanych historią II wojny światowej na kolejną edycję warsztatów. Nagrywanie i spisywanie wspomnień, to dla miłośników historii wielkie wyzwanie, ale i ciekawe doświadczenie. Nabór trwa. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 września (czwartek) o godzinie 14.30. Zgłaszać się można osobiście (we wtorki i czwartki od 10.00 do 14.30), telefonicznie: 662 007 980 lub pocztą elektroniczną: biuro@wolontariatzamosc.pl.
Opowiedzieli swoje losy 2013-07-25
Od września do czerwca w ZCW odbywały się warsztaty: „Jak rozmawiac ze świadkami historii?”. Ich uczestnikami byli uczniowie, studenci oraz członkowie rodzin osób poszkodowanych przez III Rzeszę. Efektem warsztatów są spisane wspomnienia. Swoje wojenne losy opowiedzieli – panie: Marianna Kloc, Irena Trzebicka, Maria Marchwiana, Janina Poździk oraz panowie Czesław Kubina i Antoni Sowiński. Kolejna edycja warsztatów rozpocznie się we wrześniu.
Wszyscy dotychczasowi goście Kawiarni Opowieści mają życiorysy szczególne, ponieważ wszyscy przeżyli czas nierównej walki o wolność, czas bezprawia, cierpień i nazistowskich prześladowań. Najwięcej emocji budzą jednak wojenne życiorysy dzieci. Nie inaczej było w trakcie spotkania młodych ludzi z II LO z Panem Romanem Adamowiczem.
W świetlicy dziennego wsparcia 5 grudnia odbyło się spotkanie szczególne. Rano zebrali się seniorzy i ich opiekunowie, żeby uczcić Światowy Dzień Wolontariusza. Był wykład na temat genezy święta, został wyświetlony film: „Wolontariat, ludzka rzecz” i wszyscy z przyjemnością obejrzeli ubiegłoroczną, zwycięską prezentację na temat Europejskiego Roku Wolontariatu. Po uroczystym śniadaniu czekała obecnych jeszcze jedna atrakcja: dziesiąte urodziny Zamojskiego Centrum Wolontariatu.
Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w naszej Kawiarni Opowieści zainaugurował gość poznany w czerwcu, Pan Stefan Tor. Wtedy opowiadał o swoich przeżyciach w czasie kampanii wrześniowej. Teraz - o latach 1940-46: o powstaniu Batalionów Chłopskich, ruchu spółdzielczym i trudnych czasach po wyzwoleniu. Wdzięcznymi słuchaczami byli uczniowie II LO, którzy pamiętali o 96-tych urodzinach bohatera spotkania.
Gościem majowej Kawiarni Opowieści był najstarszy beneficjent Zamojskiego Centrum Wolontariatu, 96-letni senior, Pan Stefan Tor. Kawalerzysta, uczestnik kampanii wrześniowej, współtwórca i żołnierz Batalionów Chłopskich, a po wojnie propagator ruchu spółdzielczego – w niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiedział obecnym historię swojego udziału w wojnie obronnej 1939 roku. Na kolejny rozdział z życia kombatanta, dotyczący przeszłości partyzanckiej, młodzież umówiła się we wrześniu.
Gościem kwietniowej Kawiarni Wspomnień była osoba wyjątkowa: Pani Halina Błaszczyk - „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata”, która w czasie wojny razem z matką, Kazimierą Babiarz, pomagała Żydom. Pochodzi z Izbicy, gdzie od marca do listopada 1942 roku istniało getto tranzytowe, a Żydzi – ci miejscowi i przywożeni z całej Europy – wegetowali w strasznych warunkach.
Tym razem Kawiarnia Opowieści miała charakter wyjazdowy. Kombatanci odwiedzili harcerzy z Hufca ZHP w Częstochowie, którzy przebywali na obozie w Majdanie Sopockim. Po wspólnym obiedzie i zwiedzeniu stanicy rozpoczęło się spotkanie świadków historii z młodymi ludźmi, którzy niewiele wiedzieli o wojennych dziejach Zamojszczyzny.
Tym razem gośćmi naszej Kawiarni Wspomnień były Panie Teresa Radziszewska i Zofia Szwal ze Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Panie opowiadały o swoim tragicznym dzieciństwie, o niemieckim i ukraińskim nacjonaliźmie i o działalności Stowarzyszenia, którego są współzałożycielkami.
Dzieci Zamojszczyzny – Pani Wanda Wnuk i Pan Ryszard Trześniewski oraz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, laureaci ogólnopolskiego konkursu „Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć” zorganizowanego przez Fundację Polsko – Niemieckie Pojednanie i IPN, byli gośćmi naszej, projektowej Kawiarni Opowieści.
Pierwszym gościem Kawiarni Opowieści był Pan Zenon Bujnowski, który początek wojny widział w Szczebrzeszynie, a w 1943 roku, jako 11-letni chłopiec, wraz z rodziną (rodzicami i siostrami) został wywieziony do Niemiec. Wcześniej przeżył koszmar obozów przejściowych w Zwierzyńcu, Zamościu i Lublinie. Jego wspomnień z ogromnym zainteresowaniem słuchała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego i Centrum Szkół Technicznych.