Szkolenia
Działania Zamojskiego Centrum Wolontariatu w ramach projektu: „Wciąż potrzebni. Modelowy, partnerski system wsparcia mieszkańców Zamojszczyzny i Kolonii poszkodowanych przez III Rzeszę” .
- Dla seniorów: komputerowe, animacji czasu wolnego, trening pamięci.
- Dla wolontariuszy: podstawowe i specjalistyczne.
- Dla uczniów i studentów warsztaty: „Rozmowy ze świadkami historii”.
Wyjazdowe seminarium dla wolontariuszy 2018-06-04
Podziękowanie 2017-09-22
Majowe szkolenia 2017-05-29
W maju odbyły się dwa dwudniowe, specjalistyczne szkolenia dla wolontariuszy.
Pierwsze (03 i 10.05) dotyczyło opieki nad osobami w podeszłym wieku, a prowadziły je, tradycyjnie już, panie Alicja Grzywacz i Jolanta Batorska.
Drugie (27 i 28. 05), przeznaczone dla wolontariuszek pracujących w szpitalu na oddziale paliatywnym i w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym dotyczyło komunikacji interpersonalnej i asertywności, a przeprowadziła je Ewa Szczepańska.
W marcu została przeszkolona kolejna grupa wolontariuszy. Temat szkolenia: “Formy i metody pracy z osobami starszymi”. Szkolenie - tak jak wszystkie poprzednie – zostało zorganizowane w ramach projektu “Se
Na zdjęciach – dwie grupy wolontariuszy przeszkolonych w 2017 r. z trenerkami: paniami Alicją Grzywacz i Katarzyną Batorską.
20 osób – seniorów i młodzieży – wzięło udział w warsztatach komunikacji interpersonalnej.
Warsztaty odbywały się 2 i 3 czerwca.
Uczestnicy uczyli się min. rozpoznawać i okazywać emocje, porozumiewać się za pomocą werbalnych i niewerbalnych środków, wypowiadać się na forum. Pracowali w grupach, co sprzyjało wzajemnemu poznaniu i integracji.Założone cele zajęć warsztatowych zostały osiągnięte - pod koniec szkolenia można było zauważyć, że prawie wszyscy posiadają lepszą umiejętność komunikowania się, większą otwartość oraz chęć pracy w zespole.
W dniach 22 – 24 września odbyły się polsko – niemieckie warsztaty finalizujące projekt „Wciąż potrzebni. Polsko – niemieckie partnerstwo na rzecz mieszkańców Kolonii i Zamojszczyzny poszkodowanych przez III Rzeszę”. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele Federalnego Związku Informacji i Doradztwa dla Ofiar Narodowego Socjalizmu z Kolonii, nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum Nr 4, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 oraz wolontariusze.
Seniorzy ćwiczyli pamięć 2014-10-12
Pamięć jest zjawiskiem, które zmienia się w ciągu życia i wraz z wiekiem ulega osłabieniu. Regularny trening mózgu sprawia, że umysł na długo zachowa sprawność. Ale każdy, zwłaszcza senior, musi wiedzieć, jak to się robi. I tego uczyli się podopieczni ZCW pod okiem pani psycholog Katarzyny Chmury. Trening pamięci, koncentracji i uwagi odbył sie w dniach 09-11 października, a wzięło w nim udział dziesięcioro uczestników.
Szkolenie dla opiekunów seniorów 2014-06-13
„Przygotowanie do procesu aktywnego starzenia się” - to tytuł szkolenia na które organizatorzy – Zamojskie Centrum Wolontariatu – zaprosili pracowników socjalnych, asystentów rodziny, wolontariuszy i wszystkich zainteresowanych opieką nad seniorami.
Warsztaty komputerowe dla seniorów 2014-05-06
W kwietniu rozpoczęła się kolejna edycja warsztatów komputerowych. Bierze w nich udział 10 uczestników, podopiecznych Zamojskiego Centrum Wolontariatu.
Nauka obsługi komputera odbywa się sprawdzoną metodą: jeden na jednego, tzn., że każdy uczestnik ma swojego instruktora. Instruktorami są tym razem uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4, a wszystkimi opiekuje się pan profesor Leszek Michalski. Warsztaty odbywają w pracowni komputerowej w/w szkoły przy ul. J. Piłsudskiego 65.
Formy i metody pracy z osobami starszymi 2014-04-01
Czym zajmuje się lekarz – geriatra, czym jest starość, kiedy się zaczyna, jak się objawia, jakie są choroby wieku podeszłego, czego się można po osobie z konkretną chorobą spodziewać, jak się nią opiekować, jak się zachować w konkretnych sytuacjach, takich jak: udzielenie pierwszej pomocy, wezwanie pomocy?
Osoby zainteresowane pracą z seniorami zapraszamy na kolejne, 2-dniowe szkolenie specjalistyczne. Szkolenie składa się z części: teoretycznej i praktycznej. Zapewniamy: materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz 1 posiłek w każdym dniu szkolenia.
Więcej informacji (szczegółowa tematyka szkolenia, terminy) można uzyskać: w siedzibie ZCW lub telefonicznie: 84 6273755, lub e-mail: biuro@wolontariatzamosc.pl
Wyjazdowe warsztaty w Bełżcu 2013-11-15
Aktywne wakacje dla liderów wolontariatu 2013-08-14
Warsztaty pt. „Kreatywne myślenie”, „Komunikacja interpersonalna”, „Budowanie poczucia własnej wartości” oraz „Praca w grupie i budowanie grupy” odbywały się w dniach 22 – 24 lipca w siedzibie ZCW. Zdobytą wiedzę wolontariusze mieli obowiązek wykorzystac podczas wyjazdowego, dwudniowego biwaku (25 – 26 lipca, Majdan Sopocki), z czego wywiązali się znakomicie.
Kolejni wolontariusze przeszkoleni 2013-05-30
Szkolenie podstawowe dla wolontariuszy i specjalistyczne z zakresu opieki nad osobami starszymi odbyło piętnaście osób, uczniów zamojskich szkół. Większość z nich podejmie pracę w domach prywatnych osób potrzebujących i w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym, gdzie przebywają seniorzy w podeszłym wieku.
Senior na czacie 2013-05-29
Szesnastogodzinne szkolenie komputerowe ukończyło wczoraj dziesięciu seniorów, podopiecznych Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Każdy z nich pracował z osobistym instruktorem – wolontariuszem.
3 października rozpoczęły się warsztaty komputerowe dla seniorów. Bierze w nich udział 10 uczestników, podopiecznych Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Nauka obsługi komputera odbywa się sprawdzoną metodą: jeden na jednego, tzn., że każdy uczestnik ma swojego instruktora. Instruktorami są uczniowie technikum z zamojskiego „Ekonomika”, a wszystkimi opiekuje się pani profesor Aneta Sarecka. Warsztaty odbywają się w Centrum Usług Szkoleniowych „Lider”.
Rozmowy ze świadkami historii 2012-01-30
Grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielką historii, panią Agnieszka Baraniecką, wzięła udział w warsztatach dotyczących dokumentowania wspomnień beneficjentów projektu: „Otaczając opieką odzyskać dla lokalnej społeczności. Polsko – niemieckie partnerstwo dla polepszenia jakości życia mieszkańców Zamojszczyzny poszkodowanych przez III Rzeszę”.