KIDIN project was funded with the support of the European Union under the Programme "Europe for Citizens" applicable to the Strand 2 – Measure 2.2 "Networks of Towns", Measure 2.3 "Civil Society Projects" Strand 1 – "European Rememberance".
Współpraca międzynarodowa - Inne
KIDIN – Understanding Cultural Diversity 2016-02-16
Ostatnim etapem „zamojskiej części” polsko – węgiersko – słowacko – rumuńskiego projektu, był warsztat lokalny zorganizowany przez koordynatora 22 października. Wzięli w nim udział przedstawiciele: Urzędu Miasta, Rady Miasta, organizacji i zespołów, które uczestniczyły w realizacji działań projektowych, wolontariusze oraz osoby zainteresowane tematyką dotyczącą mniejszości romskiej. Urząd Miasta reprezentowała Zastępca Prezydenta, pani Magdalena Dołgan, której koordynator projektu przekazał podpisany na Węgrzech dokument będący deklaracją gotowości do współpracy między miastami: Nagyecsed, Filakowem, Oravitą i Zamościem.
Konferencja i festiwal w Nagyecsed 2015-09-22
W dniach 16 – 19 września przedstawiciele Zamojskiego Centrum Wolontariatu brali udział w ostatnim etapie międzynarodowego, polsko – rumuńsko – słowacko - węgierskiego projektu realizowanego w ramach programu „Europa dla obywateli”, który odbył się w węgierskim miasteczku Nagyecsed.
Barwna, międzynarodowa parada zespołów folkowych z Rumunii, Słowacji, Węgier i Polski oraz koncert na Rynku Wielkim odbyły się 29 sierpnia w ramach festiwalu „Wszystko gra w Zamościu”Festiwal otworzył Prezydent Miasta Pan Andrzej Wnuk w towarzystwie Mateusza Szulakiewicza prezesa Stowarzyszenia „Wszystko Gra” i Leszka Stankiewicza, członka Zarządu Zamojskiego Centrum Wolontariatu.
Czterogodzinna konferencja pt. „Romowie na Lubelszczyźnie – wczoraj, dziś i jutro” zorganizowana przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w ramach polsko – rumuńsko – słowacko – węgierskiego projektu odbyła się 29 sierpnia w zamojskim Ratuszu.
Udział w konferencji wzięli merowie miast Oravita, Filakowo i Nagyecsed oraz zastępca Prezydenta Miasta Zamościa, Pani Magdalena Dołgan. Byli też przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiciele opieki społecznej, edukacji, kultury, rodzin romskich i organizacji pozarządowych z w/w miast.
W dniach 28 – 30 sierpnia odbędzie się zamojska część polsko – rumuńsko – słowacko – wegierskiego projektu w ramach programu Unii Europejskiej – Europa dla Obywateli. Termin realizacji projektu, to okres od 1 lipca do 15 listopada 2015 roku. W tym czasie każdy z partnerów został zobowiązany do zorganizowania w swoim mieście konferencji i festiwalu oraz innych imprez towarzyszących mających na celu pokazanie różnorodności kulturowej i tożsamości mniejszości narodowych oraz wypracowania innowacyjnych metod ich integracji we współpracy pomiędzy krajami i miastami biorącymi udział w projekcie.
Zamojskie Centrum Wolontariatu jest partnerem polsko-węgiersko-rumuńsko-słowackiego projektu realizowanego w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Projekt nosi tytuł: „Tożsamość mniejszości narodowych i zwiększenie integracji poprzez aktywności związane ze sztuką. Cykl konferencji i festiwali prezentujących dobre praktyki”.
Zamojskie Centrum Wolontariatu zostało zaproszone przez Fundację Aktywności Obywatelskiej z Lublina do udziału w międzynarodowym projekcie „Volunteering – Code of Active Citizenship”, którego celem jest promocja oraz wsparcie aktywności obywatelskiej i wolontariatu. Projekt realizowany jest w ramach programu unijnego „Europa dla obywateli”.
“Zbieracze wspomnień” wrócili z Izraela 2015-04-01
W dniach 22-28 marca odbywał się w Kfar Silver ostatni, trzeci etap polsko – niemiecko - izraelskiego projektu “Zapomniane historie – zapomniani ludzie”, w którym brało udział dziewięcioro uczniów z Zamościa. Spotkali się z niemieckimi i izraelskimi rówieśnikami, żeby kontynuować nagrywanie wywiadów ze świadkami historii.
„Zapomniane historie, zapomniani ludzie – młodzież z Polski, Niemiec i Izraela poznaje losy ofiar narodowego socjalizmu” - to tytuł składającego się z trzech etapów projektu, którego etap drugi realizowany był od 1 do 6 lutego w Zamościu. Inicjatorami przedsięwzięcia są Peter Zinke z Norymbergi i Krystyna Rybińska-Smyk, a uczestnikami uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, Durer Gymnasium w Norymberdze i Youth Village Kfar Silver w Hof Ashkelon.
„Zbieracze wspomnień” w Norymberdze 2014-11-20
Dziewięcioro uczestników warsztatów prowadzonych przez Krystynę Rybińską-Smyk (8 uczniów z II LO i 1 z Gimnazjum Nr 4) wyjechało 17 listopada do Norymbergi. Spotkają się tam z rówieśnikami z Niemiec i Izraela w ramach projektu „Zapomniane historie – zapomniani ludzie”. Autorem projektu jest Peter Zinke, który do jego realizacji zaprosił - oprócz uczestników z Zamościa - młodzież z Durer-Gymnasium w Norymberdze i młodzież z Youth Village Kfar Silver w Hof Ashkelon.
Wizyta studyjna 2014-09-24
Zamojskie Centrum Wolontariatu przez dwa dni (24 i 25 czerwca) gościło liderów polonijnych z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji i Węgier, w ramach wizyty studyjnej zorganizowanej dla Szkoły Liderów z Warszawy.
Już po raz trzeci Zamojskie Centrum Wolontariatu gościło przedstawicieli organizacji pozarządowych z Północnej Mołdawii. Wizytę zorganizowało Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne w ramach projektu: „Zwiększenie profesjonalizmu mołdawskiego III sektora”. Goście zainteresowani byli bazą i stałymi programami Centrum, formami i metodami promocji idei w środowisku lokalnym oraz sposobami pozyskiwania funduszy na działalność. Otrzymali materiały promocyjne, a także zapewnienie o dalszej współpracy i pomocy. Ihor Dobko, organizator spotkania stwierdził, że dobre praktyki wypracowane przez Zamojskie Centrum Wolontariatu już zostały wdrożone w kilku mołdawskich organizacjach. Wzorem dla nich stał się wolontariat młodzieżowy i wolontariat na rzecz seniorów.
Krystyna Rybińska-Smyk i ośmioro uczestników prowadzonych przez nią warsztatów „Jak rozmawiać ze świadkami historii?”zostali zaproszeni do udziału w międzynarodowym, historycznym projekcie „Holocaust – Überlebende und der Umgang mit dem Nationalsozialismus” finansowanym przez niemiecką Fundację „Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość”.
Projekt będzie realizowany w Norymberdze, Ashkelon i Zamościu. Jego autorem jest Peter Zinke z Norymbergi, który gościł w Zamościu w dniach 05 – 07 maja. Zwiedził miasto, zapoznał się z działalnością Centrum Wolontariatu i obejrzał miejsca w których będzie realizowany projekt.