Dużo radości sprawiło seniorom i wolontariuszom świąteczne spotkanie przy choince. Były życzenia, wspólne kolędowanie i degustacja tradycyjnych potraw. Wszyscy cieszyli się z obecności Pani Reginy Kwiatkowskiej, najstarszej bywalczyni świetlicy dziennego wsparcia, która w grudniu ukończyła 101 lat. Następne okolicznościowe spotkanie zostało zaplanowane na 13 stycznia 2014 roku.
Archiwum aktualności - 2013
Świąteczne spotkanie seniorów 2013-12-29
Wizyta studyjna wolontariuszy z „Czajni” 2013-12-21
19 grudnia w Zamojskim Centrum Wolontariatu gościli z wizytą studyjną wolontariusze z tomaszowskiego stowarzyszenia „Czajnia”. Goście zainteresowani byli bazą i stałymi programami Centrum, formami i metodami promocji idei w środowisku lokalnym oraz sposobami pozyskiwania funduszy na działalność. Otrzymali materiały promocyjne, a także zapewnienie o dalszej, ewentualnej współpracy i pomocy.
Smutne to było dzieciństwo... 2013-12-11
Tak rozpoczęła opowieść o swoim życiu urodzona w 1934 roku pani Janina Jabłońska - gość grudniowej Kawiarni Opowieści. I nic dziwnego, jako dziecko przeżyła wysiedlenie, obóz przejściowy w Zamościu, tyfus, trud pierwszych, powojennych lat, gdy rodzina została bez ojca, który nie wrócił z robót przymusowych w Niemczech... Jej relacji, którą przeplatała recytacją swoich wierszy, wysłuchali uczestnicy warsztatów: „Jak rozmawiać ze świadkami historii”.
Zamojska Gala Wolontariatu 2013-12-09
5 grudnia, z okazji Światowego Dnia Wolontariusza w „Okrąglaku” odbywa się zwykle wielkie świętowanie. Nie inaczej było i w tym roku. Na Galę przybyło ponad 150 osób: ci, co pomagają oraz ci, którzy z tej pomocy korzystają - wolontariusze i ich podopieczni. Byli też przedstawiciele władz miasta, a wśród nich zastępca Prezydenta Pan Tomasz Kossowski i przewodniczący Rady Miasta Pan Jan Wojciech Matwiejczuk.
Seniorzy na „Targach książki historycznej” 2013-11-25
18 listopada seniorzy w towarzystwie wolontariuszy uczestniczyli w „Targach książki historycznej” zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Uczestnicy imprezy mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą wydawniczą IPN, wysłuchać wykładu będącego promocją książki Doroty Gałaszewskiej-Chilczuk i Jacka Witolda Wołoszyna „Od przedszkolaka do studenta. Kryteria selekcji społecznej i politycznej w edukacji lat 1947–1956", a także – jako świadkowie tamtych wydarzeń – wziąć udział w dyskusji.
Wszystkie dodatkowe formy aktywizowania seniorów – beneficjentów projektu „Wciąż potrzebni” - organizowane są przez koordynatorkę w ramach współpracy ZCW z zamojskimi instytucjami kultury.
Na wniosek prezesa Zarządu Oddziału w Zamościu, Prezydium Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie, w uznaniu zasług na rzecz środowiska inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych oraz członków ich rodzin, nadało Krystynie Rybińskiej-Smyk Odznakę „Zasłużony dla Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej".
Wyjazdowe warsztaty w Bełżcu 2013-11-15
Patriotic songs in „Okrąglak” 2013-11-14
At the invitation of the Senior Club „Sunny Autumn,” the members of the Daytime Community Centre took part in an evening meeting celebrating the Independence Day on November 11. It is an annual event whose main part is group singing of patriotic songs. One of the meeting’s organisers was Tadeusz Flor who conducts classes in musical therapy at our centre.
Patriotyczne śpiewanie w „Okrąglaku” 2013-11-14
Na zaproszenie Klubu Seniora „Pogodna Jesień” bywalcy świetlicy dziennego wsparcia uczestniczyli w wieczornicy upamiętniającej 11 listopada - Święto Niepodległości. Jest to cykliczna impreza, której główną atrakcją jest wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Jednym z organizatorów spotkania był pan Tadeusz Flor, który prowadzi w świetlicy zajęcia z muzykoterapii.
Wizyta w Centrum „Synagoga” 2013-10-29
„Sztuka w akcji” w Okrąglaku 2013-10-26
Zostań Wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI 2013-10-17
Co roku do projektu zgłaszają się osoby zainspirowane ideą mądrej pomocy. Tworząc zespół Super W, łączą biednych i bogatych. Dla 68% wolontariuszy udział w akcji był jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu.
Zaproszenie do kina 2013-10-12
Tych seniorów, którzy nie bywają w naszej świetlicy, a chcieliby wybrać się z nami do kina na film „Wałęsa – człowiek z nadziei” – zapraszamy. Bilety zostały zarezerwowane na seans w dniu 15 października (wtorek) o godzinie 13.00. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny ( nr 84 62 73 775) do dnia 14 października (poniedziałek).
Rozmowa z „dzieckiem wojny” 2013-10-05

Po przerwie wakacyjnej wznawiamy poradnictwo prawne dla kombatantów i ich rodzin świadczone w ramach realizacji projektu „Wciąż potrzebni” - modelowy, partnerski system wsparcia mieszkańców Zamojszczyzny i Kolonii poszkodowanych przez III Rzeszę finansowanego przez Fundację „Pamięć Odpowiedzialność Przyszłość”. Porad udziela Pani Agnieszka Starmach – mgr prawa w poniedziałki w godzinach od 13.00 do 14.00 w biurze Zamojskiego Centrum Wolontariatu przy ulicy Kolegiackiej 16 w Zamościu.
Zamojskie Centrum Wolontariatu zaprasza osoby zainteresowane włączaniem się w działania wolontarystyczne na szkolenie „ Wolontariat w pierwszych krokach”, które odbędzie się w Osiedlowym Domu Kultury „OKRĄGLAK” przy ul. Wyszyńskiego 28A w Zamościu, w dniu 05.10.2013 r. w godzinach: 9.00 – 16.00.
Tematyka szkolenia :
- Definicja wolontariatu, kto może zostać wolontariuszem, obszary wolontariatu.
- Rodzaje wolontariatu.
- Prawne aspekty angażowania wolontariusza.
- Motywacje wolontariuszy.
- Mój potencjał do wolontariatu.
- Oferty wolontariatu, przegląd internetowych narzędzi rekrutacji wolontariuszy.
Zgłoszenia przyjmujemy:
- mailowo: biuro@wolontariatzamosc.pl,
- telefonicznie: (84) 627 37 75, 502 421 506
- osobiście: w „OKRAGLAKU” od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00
do dnia 02.10.2013 r.
Szkolenie jest bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczcili pamięć ofiar wojny 2013-09-03
W niedzielę, 1 września, w 74 rocznicę napaści Niemiec na Polskę Zamość uczcił pamięć ofiar wojny. Obchody rocznicy rozpoczęły się mszą w Katedrze, następnie uczestnicy udali się – jak co roku – na Rotundę. W uroczystości uczestniczyli weterani i kombatanci, podopieczni ZCW, którym towarzyszyli wolontariusze.
Podziękowanie dla Moniki 2013-09-02
Monika Mróz, magister prawa i administracji, od 2009 roku prowadziła poradnictwo prawne dla osób poszkodowanych przez III Rzeszę i ich rodzin. Informowała co się ofiarom prześladowań należy, z jakich form wsparcia mogą korzystać, redagowała i pisała prośby o zapomogi, zasiłki pieniężne, dofinansowania, sanatoria, sprzęt rehabilitacyjny i usługi opiekuńcze. Jak trzeba było – udzielała też wsparcia w sprawach karnych i cywilnych. Wiele godzin przepracowała wolontarystycznie.
Zapraszam uczniów, studentów, a także młodych ludzi spoza w/w środowisk zainteresowanych historią II wojny światowej na kolejną edycję warsztatów. Nagrywanie i spisywanie wspomnień, to dla miłośników historii wielkie wyzwanie, ale i ciekawe doświadczenie. Nabór trwa. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 września (czwartek) o godzinie 14.30. Zgłaszać się można osobiście (we wtorki i czwartki od 10.00 do 14.30), telefonicznie: 662 007 980 lub pocztą elektroniczną: biuro@wolontariatzamosc.pl.
Świętowali Dzień Wojska Polskiego 2013-08-21
14 sierpnia na Rynku Wielkim żołnierze z Garnizonu Zamość oraz weterani i kombatanci świętowali Dzień Wojska Polskiego. Wśród nich była grupa podopiecznych Zamojskiego Centrum Wolontariatu, którzy po ceremoniale z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli wystawę „Od Grunwaldu po Krasnobród” prezentującą prace Stanisława Bodesa malarza batalisty z Hrubieszowa, który przez ponad czterdzieści lat namalował kilkaset obrazów sławiących polski oręż. Rycerzom, husarom, ułanom i żołnierzom poświęcił całą swoją twórczość. Uroczystości zakończyła msza w Zamojskiej Katedrze.
Przedstawiciele ZCW w Londynie 2013-08-20
Londyn to miasto skrajności - bogatej historii, która jednocześnie przegrywa z potęgą wszechobecnej nowoczesności; tradycji, która jest zmuszona mierzyć się z wielokulturowością miasta; ładu, który stanowi płaszczyznę zamieszania. Londyn to miasto – slogan. W tej wielkiej metropolii przebywali wolontariusze z Zamojskiego Centrum Wolontariatu podczas wymiany młodzieżowej w dniach od 4 do 11 sierpnia.
Aktywne wakacje dla liderów wolontariatu 2013-08-14
Warsztaty pt. „Kreatywne myślenie”, „Komunikacja interpersonalna”, „Budowanie poczucia własnej wartości” oraz „Praca w grupie i budowanie grupy” odbywały się w dniach 22 – 24 lipca w siedzibie ZCW. Zdobytą wiedzę wolontariusze mieli obowiązek wykorzystac podczas wyjazdowego, dwudniowego biwaku (25 – 26 lipca, Majdan Sopocki), z czego wywiązali się znakomicie.
Opowiedzieli swoje losy 2013-07-25
Od września do czerwca w ZCW odbywały się warsztaty: „Jak rozmawiac ze świadkami historii?”. Ich uczestnikami byli uczniowie, studenci oraz członkowie rodzin osób poszkodowanych przez III Rzeszę. Efektem warsztatów są spisane wspomnienia. Swoje wojenne losy opowiedzieli – panie: Marianna Kloc, Irena Trzebicka, Maria Marchwiana, Janina Poździk oraz panowie Czesław Kubina i Antoni Sowiński. Kolejna edycja warsztatów rozpocznie się we wrześniu.
Lato w świetlicy dla seniorów. 2013-07-20
Nie ma wakacji w świetlicy dziennego wsparcia. Na wtorkowe i czwartkowe spotkania przychodzą stali bywalcy, a i nowych wciąż przybywa. Dla osób samotnych jest to jedyna atrakcja i pretekst do wyjścia z domu. Największym zainteresowaniem seniorów cieszą się wszelkiego rodzaju robótki manualne, wspólne śpiewanie, oglądanie filmów, czytanie poezji i... zwykłe „Polaków rozmowy”.
Wolontariusze z „Okrąglaka” w akcji 2013-07-17
Świetnie spisywali się młodzi wolontariusze z Klubu działającego przy Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” podczas imprezy plenerowej „Wędrująca Estrada”, która odbywała na terenach zielonych Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego. Tydzień przed imprezą rozklejali plakaty i roznosili ulotki, a w jej trakcie - służyli wszystkim pomocą i wsparciem, a także promowali ideę wolontariatu. Ich obecność niewątpliwie przyczyniła się do uatrakcyjnienia imprezy, a także do sprawnego jej przebiegu. Koordynatorką Klubu jest Ewa Popławska.
Wizyta gości ze Schwaebisch Hall 2013-07-16
W dniach od 9 do 12 lipca w Zamościu gościła 14-osobowa delegacja mieszkańców z partnerskiego miasta Schwaebisch Hall. W składzie delegacji byli przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz policji. 11 lipca goście zostali zaproszeni do Osiedlowego Domu Kultury „Okrąglak” , gdzie mieli okazję zapoznać się z działalnością Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych oraz Zamojskiego Centrum Wolontariatu.

Dla tych, co nie byli 2013-07-02
Obszerną relację z wycieczki do Krakowa i Oświęcimia dla tych, którzy nie mogli pojechac, przygotowały Krystyna Rybińska-Smyk i Ewa Popławska. Seniorzy wysłuchali wykładu, wrażeń uczestników wycieczki, obejrzeli zdjęcia i poczuli się – stwierdzili to wszyscy - jakby tam byli. I o to organizatorkom spotkania chodziło.
W ramach wycieczki do Krakowa, na życzenie seniorów – kombatantów, uczestnicy zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau. Była to przejmująca wizyta, ponieważ kilka osób straciło tam swoich bliskich. Przed zwiedzaniem Muzeum grupa z Zamościa została przyjęta przez starszego kustosza pana doktora Adama Cyrę i byłego więźnia obozu pana profesora Wacława Długoborskiego. Po Muzeum grupę oprowadziła pani Stefania Kozioł z Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.
„Kraków jest jak pryzmat przez który pięknieje ojczyzna” - tak, słowami Staudyngera Krystyna Rybińska-Smyk rozpoczęła swój wykład i wirtualny spacer po podwawelskim grodzie. Wykładu wysłuchało ponad 40 seniorów i wolontariuszy. Większość z nich wybiera się w dniach 12 – 13 czerwca do Krakowa na zorganizowana przez ZCW wycieczkę.
Zamojskie Centrum Wolontariatu otrzymało środki z funduszu „Młodzież w działaniu” Akcja 1.1. (Wymiana Młodzieży) na realizację międzynarodowego projektu ekologicznego „Give a Paw! Go Wild.”. W projekcie weźmie udział młodzież z Czech, Litwy, Portugalii i Polski.
Kolejni wolontariusze przeszkoleni 2013-05-30
Szkolenie podstawowe dla wolontariuszy i specjalistyczne z zakresu opieki nad osobami starszymi odbyło piętnaście osób, uczniów zamojskich szkół. Większość z nich podejmie pracę w domach prywatnych osób potrzebujących i w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym, gdzie przebywają seniorzy w podeszłym wieku.
Senior na czacie 2013-05-29
Szesnastogodzinne szkolenie komputerowe ukończyło wczoraj dziesięciu seniorów, podopiecznych Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Każdy z nich pracował z osobistym instruktorem – wolontariuszem.
Dla seniorów - wiosenne nuty i słowa 2013-05-07
„Mieszkamy w niezwykłym mieście, którego walorów zwykle na co dzień nie doceniamy. Najczęściej jego uroki uświadamiają nam przyjezdni...” - takimi słowami rozpoczął swój 2-godzinny wykład pan Wiesław Smyk, fotograf - amator i kolekcjoner archiwalnych zdjęć Zamościa. Multimedialny spacer po przedwojennym i powojennym mieście wzbudził ogromne zainteresowanie, a także sprowokował do wspomnień i refleksji.
Seniorzy na „Układzie zamkniętym” 2013-04-24
Poświąteczna Kawiarnia Spotkań 2013-04-15
W sobotę, 7 kwietnia w „Okrąglaku” odbyło się poświąteczne, okolicznościowe spotkanie dla seniorów w którym wzięło udział 45 osób. Mieli okazję do wspomnień, rozmów i wspólnego śpiewania. Imprezę uatrakcyjnił Pan Marian Karczmarczyk, który zaprezentował swoje fraszki i humoreski o wiośnie i minionych świętach. Kolejna impreza – za miesiąc.
Seminarium specjalistyczne w Warszawie 2013-03-04
W związku z realizowanym przez Zamojskie Centrum Wolontariatu od 4 lat projektem opieki nad poszkodowanymi przez III Rzeszę Ewa Szczepańska i Krystyna Rybińska-Smyk zostały zaproszone na 3-dniowe specjalistyczne seminarium pt. „Ofiary narodowego socjalizmu w Polsce – jak żyją dziś?” zorganizowane przez Fundacja „Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość.” (Stiftung EVZ) z Berlina.
Zamojskie Centrum Wolontariatu rośnie w siłę 2013-02-27
Wszyscy dotychczasowi goście Kawiarni Opowieści mają życiorysy szczególne, ponieważ wszyscy przeżyli czas nierównej walki o wolność, czas bezprawia, cierpień i nazistowskich prześladowań. Najwięcej emocji budzą jednak wojenne życiorysy dzieci. Nie inaczej było w trakcie spotkania młodych ludzi z II LO z Panem Romanem Adamowiczem.
Pogotowie naukowe - reaktywacja 2013-02-24
Świetlica dziennego wsparcia dla seniorów 2013-01-20
Gala Morando 2012 2013-01-19
Prezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu, Ewa Szczepańska, już po raz drugi była nominowana do nagrody Zamojska Osobowość Roku i po raz drugi (głosami internautów i słuchaczy Katolickiego Radia Zamość) znalazła się na drugim miejscu. Niełatwo było pokonać w roku ubiegłym Marię Król, a w bieżącym księdza – społecznika Tomasza Winogrodzkiego. Ale… do trzech razy sztuka! Więcej o Gali Zamojska Osobowość Roku Morando 2012 na roztocze.net .
ZCW dla WOŚP 2013-01-14
Prezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu, Ewa Szczepańska po raz drugi została nominowana do nagrody Zamojska Osobowość Roku Morando 2012. Zapraszamy do głosowania. Można to robić do piątku 18 stycznia na kuponach Kroniki Tygodnia i na www.roztocze.net .