W ramach projektu „Senioralna Stacja Socjalna w Zamościu” realizowane było poradnictwo prawne, które od marca do grudnia 2014 roku prowadziła Pani Agnieszka Startmach – magister prawa i mediator sądowy. Oferowane seniorom tego rodzaju wsparcie miało na celu bezpośrednią pomoc w ich nierzadko trudnych, codziennych problemach formalno – prawnych. Spowodowało także wzrost świadomości seniorów i wiarę we własne możliwości.
Archiwum aktualności - 2014
Zaproszenie dla seniorów 2014-12-21
Zamojskie Centrum wolontariatu organizuje 8 stycznia spotkanie integracyjne dla seniorów i wolontariuszy.
Przygotowana przez nas wspólnie z partnerami z Węgier, Chorwacji, Rumunii, Turcji, Czech oraz Bułgarii wymiana młodzieży ‘Let me tell you a story’ została zaakceptowana do realizacji przez Polską Agencję programu Erasmus+.
Przygotowana przez nas wspólnie z partnerami z Węgier, Chorwacji, Rumunii, Turcji, Czech oraz Bułgarii wymiana młodzieży ‘Let me tell you a story’ została zaakceptowana do realizacji przez Polską Agencję programu Erasmus+.
Spotkanie przygotowawcze przeprowadzimy na początku lutego w Zamościu, a wezmą w nim udział przedstawiciele wszystkich organizacji partnerskich. W jego trakcie dopracujemy ostatnie szczegóły wymiany.
Educating Active Citizenship through Simulation Games” to kurs szkoleniowy w ramach Akcji 1 sektora ‘Młodzież’, który przygotowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami z innych krajów Unii Europejskiej. Nasza propozycja została zaakceptowana przez Agencję Narodową programu Erasmus+, co oznacza, że w maju 2015 roku po raz kolejny w Zamościu będziemy mięli przyjemność reklamować metody edukacji pozaformalnej w pracy z młodzieżą. Projekt prowadzony będzie przez doświadczonych trenerów z Polski, Węgier i Ukrainy.
Świąteczne życzenia 2014-12-20
Ponad 120 kart ze świątecznymi życzeniami wysłali wolontariusze do przyjaciół i znajomych Zamojskiego Centrum.
Przedświąteczne spotkanie 2014-12-19
18 grudnia w świetlicy dziennego wsparcia odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów i wolontariuszy.
Projekt poświęcony jest problemowi bezrobocia wśród młodzieży oraz znalezieniu rozwiązań dla takiego stanu rzeczy. W czasie spotkania będziemy rozwijać kompetencje kluczowe młodych ludzi, które są niezbędne przy szukaniu dobrej pracy w całej Europie. Będziemy również dzielić się dobrymi praktykami by wzmocnić współpracę młodych ludzi z różnych krajów Unii Europejskiej.
W dniach 29.11-07.12.2014 nasza organizacja brała udział w seminarium organizowanym przez naszego włoskiego partnera. Projekt o nazwie "VISIT - Visually Impaired Sightseeing In Town" zorganizowany został przez stowarzyszenie La Girobussola, które działa w Bolonii na rzecz pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, to święto szczególne, które ujawnia bezmiar ludzkiej dobroci. W Zamościu i powiecie zamojskim jest tej dobroci bardzo dużo, o czym świadczy frekwencja na Gali . Przybyli na nią wyróżnieni wolontariusze, organizatorzy i koordynatorzy wolontariatu, dyrektorzy szkół, placówek oświatowych, prezesi organizacji pozarządowych, kombatanci oraz przedstawiciele lokalnych władz:Wojciech Matwiejczuk – Przewodniczący Rady Miasta, Krzysztof Rusztyn – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego, Małgorzata Żołyńska wicedyrektor MCPR, Jan Sadło prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego i in.
W dniach 18-26.05.2015 w rumuńskiej miejscowości Busteni odbędzie się kurs szkoleniowy zatytułowany ‘Key competences, keys to ascension’. Spotkanie przygotowywane przez naszego rumuńskiego partnera, organizację Pentru Tineret poświęcone będzie kompetencjom kluczowym jakie młodzież może nabyć w trakcie międzynarodowych spotkań w ramach programu Erasmus+.
Zaproszenie - Gala Wolontariatu 2014 2014-12-02
5 grudnia Zamojskie Centrum Wolontariatu organizuje doroczną imprezę promującą ideę wolontariatu i dobrowolne zaangażowanie społeczności lokalnej.
Gala odbędzie tradycyjnie w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” w godzinach 11.00 – 14.00
“Andrzejki” dla seniorów 2014-11-30
Konferencja odbyła się 26 listopada, a w jej programie znalazły się 3 wykłady: - Piotra Rogalskiego „Seniorzy w Zamościu. Próba opisania zjawisk socjologicznych”, - Ewy Szczepańskiej „Świat dla seniora – senior dla świata”, - Zofii Piłat „Zamojska Rada Seniorów – czy potrzebna?”, uroczyste wręczenie tytułu „Miejsce przyjazne seniorom” i część artystyczna.
26 listopada odbędzie się w “Okrąglaku” konferencja podsumowująca zorganizowane przez Zamojskie Centrum Wolontariatu obchody Zamojskiego Miesiąca Seniora.
Konferencja odbędzie się w ODK “Okrąglak”, w godzinach: 10.00 – 14.00.
Wykłady dla seniorów i wolontariuszy 2014-11-22
W listopadzie odbyły się dwa wykłady, które zgromadziły w Okrąglaku sporą rzeszę zainteresowanych seniorów, wolontariuszy i mieszkańców osiedla.
„Zbieracze wspomnień” w Norymberdze 2014-11-20
Dziewięcioro uczestników warsztatów prowadzonych przez Krystynę Rybińską-Smyk (8 uczniów z II LO i 1 z Gimnazjum Nr 4) wyjechało 17 listopada do Norymbergi. Spotkają się tam z rówieśnikami z Niemiec i Izraela w ramach projektu „Zapomniane historie – zapomniani ludzie”. Autorem projektu jest Peter Zinke, który do jego realizacji zaprosił - oprócz uczestników z Zamościa - młodzież z Durer-Gymnasium w Norymberdze i młodzież z Youth Village Kfar Silver w Hof Ashkelon.
Patriotyczne śpiewanie w “Okrąglaku” 2014-11-14
Po kursie treningowym na Cyprze 2014-11-03
„Ja, mężczyzna, kobieta w dzisiejszym społeczeństwie” - to kurs treningowy, w którym udział wzięło 30 uczestników z 9 krajów. Organizacje z Cypru, Malty, Litwy, Chorwacji, Turcji, Czech, Włoch, Rumunii i Polski przez tydzień rozmawiały o pozycji mężczyzn i kobiet w dzisiejszych społeczeństwach oraz o możliwościach równania szans dla obu płci.
Poruszane były tematy partycypacji społecznej, możliwości zatrudnienia i kreowania wizerunku obu płci w mediach. Uczestnicy nawiązali wiele interakcji ze społecznością lokalną w zakresie omawianego tematu.
Seniorzy na filmie “Bogowie” 2014-10-30
Milion polskich widzów obejrzało ten film, a w tym seniorzy, podopieczni ZCW. Warto było obejrzeć obraz o o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi, zwłaszcza, że wszyscy doskonale pamiętają rok 1985 i wiadomość o udanym przeszczepie serca. Film sprowokował też dyskusję na temat moralnych aspektów transplantologii, która zdominowała czwartkowe zajęcia w świetlicy dziennego wsparcia.
Decyzją Narodowej Agencji Programu Erasmus+ Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu uzyskało status organizacji przyjmującej, wysyłającej i koordynującej Wolontariatu Europejskiego. Profil organizacji został opublikowany w bazie akredytowanych organizacji EVS pod numerem 2014-1-PL01-KA110-003780. Akredytacja została przyznana na okres 3 lat.
Jak organizować czas wolny dzieciom, młodzieży i starszym, jak zapewnić dobrą rozrywkę, jak poprowadzić zajęcia plastyczne, sportowe, fajną grę, czy zabawę przy muzyce – tego dowiedzieli się wolontariusze w wieku 55+, którzy ukończyli szkolenie z animacji czasu wolnego. Szkolenie w ramach projektu “3S” przeprowadziła Dorota Nowosad.
Świadomi konsumenci 2014-10-22
“Bądź świadomym konsumentem” - to tytuł wykładu, który przygotowała dla seniorów i wolontariuszy Pani Katarzyna Mazur, Miejska Rzeczniczka praw Kosumentów. Słuchacze dowiedzieli się, że sytuacji, kiedy można rzecznika poprosic o pomoc jest bardzo wiele.Przykładowe to problemy ze zwrotem towaru, niewykonaniem usługi lub dochodzeniem gwarancji albo zastosowaniem rękojmi.
Pani rzecznik zaznaczyła, że robiąc zakupy, czy podpisując umowę np. z firmą telekomunikacyjną, trzeba pamiętać, że konsument ma swoje prawa, może od umowy w określonym terminie odstąpić, i nie dać sie oszukać. Jeżeli dojdzie do nieprawidłowości – może zwrócić sie zawsze do niej po fachową pomoc.
Spotkanie w “Kawiarni opowieści” 2014-10-20
Po raz drugi gościem honorowym “Kawiarni opowieści” był Pan Henryk Wolańczuk. Rok temu jego historii wysłuchali uczniowie Gimnazjum Nr 4, a w tym roku - seniorzy młodsi, członkowie działajacego przy Osiedlowym Domu Kultury “Klubu seniora”.
Pan Henryk urodził sie w 1934 roku, ale bardzo dużo pamięta, zwłaszcza lipiec 1944 roku i ostatnie niemieckie naloty. Wtedy zginęła połowa jego rodziny... i zostali tylko z ojcem. Nie mógł tego zrozumieć, bo wojna na Zamojszczyźnie w lipcu się skończyła? Nie rozumie do dziś.
Spotkanie “zbieraczy wspomnień” 2014-10-15
Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z uczniami i studentami, którzy bedą spisywać i nagrywać wspomnienia odbyło się 13 października. Dziesięcioro nowych “zbieraczy wspomnień” uczyło się jak rozmawiać ze świadkami historii, jak przygotować sprzęt do wywiadu, jak redagować formularz pytań itp. Ustalono, że spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, do maja 2015 r.
11 października w Czechach zakończył się kurs szkoleniowy zatytułowany “You(th) are Creating an Inclusive World!”. Pracownicy młodzieżowi, koordynatorzy projektów młodzieżowych i pracownicy organizacji pozarządowych z Czech, Hiszpanii, Węgier, Włoch, Rumunii, Słowacji, Portugalii, Turcji i Polski przez ponad tydzień pod okiem trenerów z Czech, Polski, Rumunii i Węgier uczyli się jak aktywizować młodzież wykluczoną społecznie.
Seniorzy ćwiczyli pamięć 2014-10-12
Pamięć jest zjawiskiem, które zmienia się w ciągu życia i wraz z wiekiem ulega osłabieniu. Regularny trening mózgu sprawia, że umysł na długo zachowa sprawność. Ale każdy, zwłaszcza senior, musi wiedzieć, jak to się robi. I tego uczyli się podopieczni ZCW pod okiem pani psycholog Katarzyny Chmury. Trening pamięci, koncentracji i uwagi odbył sie w dniach 09-11 października, a wzięło w nim udział dziesięcioro uczestników.
„Let's Talk - Conflict Resolution For Bright Future”, „Educating Active Citizenship through Simulation Games” i „Let me tell you a story” - to tytuły projektów złożonych do sektora „Młodzież” polskiej Agencji Narodowej programu Erasmus+ w ramach Akcji KA1.
Miejsca przyjazne seniorom 2014-10-06
Zamojskie Centrum Wolontariatu w ramach realizacji zadania “3S – samorealizacja, samodzielność, solidarność – Senioralna Stacja Socjalna w Zamościu” zleconego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, zaplanowało wyróżnienie instytucji, które włączą się w akcję, specjalnie zaprojektowaną odznaką “INSTYTUCJA PRZYJAZNA SENIOROM”.
Ewa Szczepańska, Krystyna Rybińska-Smyk i Dorota Nowosad zostały zaproszone na spotkanie konsultacyjne w sprawie utworzenia w Zamościu Rady Seniorów. Problemy ludzi starszych są im bliskie, ponieważ Zamojskie Centrum Wolontariatu od 6 lat realizuje projekty, których bezpośrednimi beneficjentami są seniorzy i nestorzy.
Seminarium EVZ w Warszawie 2014-09-28
Krystyna Rybińska-Smyk i Ewa Szczepańska wzięły udział w seminarium dla koordynatorów projektów dofinansowywanych przez Fundację “Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość”, które odbyło się w dniach 23 -24 września w Warszawie. Tytuł seminarium:”Wsparcie dla ofiar narodowego socjalizmu w Polsce – szanse i wyzwania”.
Wizyta studyjna 2014-09-24
Odetchnęli pełną piersią 2014-09-23
Ogromną niespodzianką dla stałych bywalców Świetlicy Dziennego Wsparcia było wspólne wyjście do jaskinii solnej. Przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej seniorzy mogli odpocząć, “ukoić nerwy” i pooddychać zdrowym powietrzem. Z dobrodziejstw jaskinii skorzystało 10 osób, bo tyle może wejść jednorazowo. Kolejne wyjście, dla następnej grupy – wkrótce.
Zaproszenie na szkolenia 2014-09-22
Zamojskie Centrum Wolontariatu w miesiącach: wrzesień, październik, listopad organizuje cykl szkoleń w ramach zadania publicznego pt. „3S – samorealizacja, samodzielność, solidarność – Senioralna Stacja Socjalna w Zamościu” zleconego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Przyjazny telefon 2014-08-28
Podziękowanie 2014-08-23
Wycieczka do Warszawy 2014-08-22
„Warszawa – miasto bohater” 2014-08-13
Zamojskie Centrum Wolontariatu złożyło wniosek o akredytację EVS do Narodowej Agencji programu Erasmus+. European Voluntary Service (EVS), stanowi obecnie część Akcji 1, Sektora Młodzież. Akredytacja umożliwia dostęp do Wolontariatu Europejskiego i ma zagwarantować przestrzeganie minimalnych standardów jakościowych Wolontariatu Europejskiego.
Wniosek naszej organizacji został zaakceptowany, a już we wrześniu odwiedzi nas akredytator, aby sprawdzić działanie naszej organizacji i nasze przygotowanie do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji.
Zainteresowanie Senioralną Stacją Socjalną 2014-07-27
Senioralna Stacja Socjalna, która rozpoczęła działalność wiosną tego roku, budzi zainteresowanie społeczności lokalnej, a zwłaszcza osób, które opiekują się starszymi bliskimi, rodzicami, czy dziadkami. Ofertą Stacji zainteresowani są też pracownicy socjalni, asystenci rodziny i wolontariusze, a to świadczy o tym, że pomysł jej powołania miał sens.
Bezpieczny senior 2014-07-24
Pogotowie komputerowe 2014-07-15
Przyjaciółki dzieci 2014-07-01
Ewa Szczepańska i Krystyna Rybińska-Smyk zostały uhonorowane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci nadaniem im odznak „Przyjaciel dziecka”. Jest to szczególnie miłe wyróżnienie nadawane za pracę społeczną dla dobra najmłodszych. W przypadku pań Ewy i Krystyny ta praca to także integracja z seniorami oraz zainteresowanie najmłodszych wojennymi losami „Dzieci Zamojszczyzny”.
07 lipca 2014 r. wraca z urlopu Pani Agnieszka Starmach i Punkt Poradnictwa Prawnego będzie działał jak dotychczas. Można się też umawiać telefonicznie, tel. 84 6392863 lub 84 6273775
Zamojskie Centrum Wolontariatu przez dwa dni (24 i 25 czerwca) gościło liderów polonijnych z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji i Węgier, w ramach wizyty studyjnej zorganizowanej dla Szkoły Liderów z Warszawy.
Poradnictwo socjalne i „przyjazny telefon” 2014-06-17
Jakie są zasady udzielania pomocy społecznej? Z jakich świadczeń pieniężnych i niepieniężnych może skorzystać każdy, ubezpieczony senior? Jakie są rodzaje zasiłków i kto je może otrzymać? W jakich okolicznościach można korzystać z bezpłatnej pomocy pielęgniarskiej i domowej? Jakie są kryteria dochodowe? To najczęściej zadawane pytania w punkcie poradnictwa socjalnego przy ul. Kolegiackiej, który jest czynny także w czasie wakacji. ZCW zachęca także do korzystania z „przyjaznego telefonu” (84 639 28 63) przy którym dyżurują miłe i życzliwe każdemu rozmówcy osoby. Osoby zainteresowane nie ponoszą kosztów rozmowy!
Organizatorzy Świetlicy Dziennego Wsparcia nie przewidują przerwy wakacyjnej. Spotkania będą się odbywały tradycyjnie we wtorki i czwartki. Oprócz zajęć manualnych, biblioterapii i muzykoterapii przewidziane są także spacery, wizyta w zamojskiej galerii, bibliotece, udział w imprezie plenerowej, a także wspólne wyjście do kina i jaskini solnej. Dodatkową atrakcją są zajęcia językowe „Zabawa słowem”, które rozwijają pamięć i wpływają na kreatywność seniorów.
Szkolenie dla opiekunów seniorów 2014-06-13
„Przygotowanie do procesu aktywnego starzenia się” - to tytuł szkolenia na które organizatorzy – Zamojskie Centrum Wolontariatu – zaprosili pracowników socjalnych, asystentów rodziny, wolontariuszy i wszystkich zainteresowanych opieką nad seniorami.
Zamojskie Centrum Wolontariatu jest w trakcie realizacji nowego projektu. Jest to zadanie publiczne pod tytułem: „3S – samorealizacja, samodzielność, solidarność – SENIORALNA STACJA SOCJALNA w ZAMOŚCIU” zlecone w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Projekt dofinansowuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Jego głównym celem jest zmiana sytuacji życiowej osób starszych, integracja międzypokoleniowa, aktywizacja seniorów, podniesienie ich jakości życia poprzez poprawę pamięci, rozwój osobisty oraz uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Projekt ten wpisuje się w podejmowane przez Centrum od 2008 roku działania na rzecz seniorów poszkodowanych przez III Rzeszę, ale rozszerza liczbę beneficjentów o osoby młodsze, w wieku 65+. Integracja seniorów w różnym wieku bardzo dobrze wpływa na zrozumienie problemu starości. Projekt zakłada kontynuację działań, które sprawdziły się już w realizacji, a są to:
Już po raz trzeci Zamojskie Centrum Wolontariatu gościło przedstawicieli organizacji pozarządowych z Północnej Mołdawii. Wizytę zorganizowało Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne w ramach projektu: „Zwiększenie profesjonalizmu mołdawskiego III sektora”. Goście zainteresowani byli bazą i stałymi programami Centrum, formami i metodami promocji idei w środowisku lokalnym oraz sposobami pozyskiwania funduszy na działalność. Otrzymali materiały promocyjne, a także zapewnienie o dalszej współpracy i pomocy. Ihor Dobko, organizator spotkania stwierdził, że dobre praktyki wypracowane przez Zamojskie Centrum Wolontariatu już zostały wdrożone w kilku mołdawskich organizacjach. Wzorem dla nich stał się wolontariat młodzieżowy i wolontariat na rzecz seniorów.
Krystyna Rybińska-Smyk i ośmioro uczestników prowadzonych przez nią warsztatów „Jak rozmawiać ze świadkami historii?”zostali zaproszeni do udziału w międzynarodowym, historycznym projekcie „Holocaust – Überlebende und der Umgang mit dem Nationalsozialismus” finansowanym przez niemiecką Fundację „Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość”.
Projekt będzie realizowany w Norymberdze, Ashkelon i Zamościu. Jego autorem jest Peter Zinke z Norymbergi, który gościł w Zamościu w dniach 05 – 07 maja. Zwiedził miasto, zapoznał się z działalnością Centrum Wolontariatu i obejrzał miejsca w których będzie realizowany projekt.
Spotkanie w Kawiarni Opowieści 2014-05-08
We wtorek 13 maja o godzinie 13.00 odbędzie się spotkanie z „dzieckiem wojny” panem Tomaszem Kowalczykiem. Jego wspomnień będą słuchać uczniowie z Gimnazjum Nr 4 i uczestnicy warsztatów „Jak rozmawiać ze świadkami historii?” Spotkanie ma charakter otwarty – mile widziani są wszyscy zainteresowani historią II wojny światowej.
Warsztaty komputerowe dla seniorów 2014-05-06
W kwietniu rozpoczęła się kolejna edycja warsztatów komputerowych. Bierze w nich udział 10 uczestników, podopiecznych Zamojskiego Centrum Wolontariatu.
Nauka obsługi komputera odbywa się sprawdzoną metodą: jeden na jednego, tzn., że każdy uczestnik ma swojego instruktora. Instruktorami są tym razem uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4, a wszystkimi opiekuje się pan profesor Leszek Michalski. Warsztaty odbywają w pracowni komputerowej w/w szkoły przy ul. J. Piłsudskiego 65.
Co pomaga, a co szkodzi? 2014-05-04
„Nie wszystkie medykamenty, tak pięknie reklamowane w telewizji służą zdrowiu i poprawiają kondycję. Rzekomo „niewinne ziółka” w połączeniu z lekami – też mogą zaszkodzić...” Tak rozpoczęła swój wykład przygotowany dla seniorów pani Agnieszka Zielińska, magister farmacji i właścicielka sklepu zielarsko – medycznego.
Wiosenne spotkanie integracyjne 2014-05-01
Zgodnie z kalendarzem projektowych imprez odbyło się okolicznościowe, wiosenne spotkanie integracyjne dla seniorów i wolontariuszy. Takie spotkania gromadzą sporą liczbę beneficjentów, ponieważ są okazją do rozmów, wspomnień, miłego spędzenia czasu przy muzyce, poezji i - zwykle – wykwintnym poczęstunku.
Wielkanocne karty i życzenia 2014-04-18
Ponad 100 pięknych, okolicznościowych kart ze świątecznymi życzeniami wysłali wolontariusze do seniorów, organizacji kombatanckich i przyjaciół stowarzyszenia. O tym, że taki dowód pamięci sprawia wszystkim radość, świadczą wyrazy wdzięczności i telefony, za które wszystkim dziękujemy.
W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć ich szansę na wyzdrowienie, studenci organizują 09 i 10 kwietnia Dzień Dawcy Szpiku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu w ramach kolejnej edycji projektu studenckiego "DLA CIEBIE TO 5 MINUT, DLA KOGOŚ TO CAŁE ŻYCIE". Dawcą może zostać osoba w wieku 18 – 55 lat. Rejestracji można dokonać w Instytucie Przyrodniczo-Technicznym (parter), ul. S. Zamoyskiego 64 w godzinach 11.00 – 18.00. Do sprawnego przeprowadzenia akcji potrzebni są wolontariusze, których organizatorzy zapraszają do współpracy.
Przybywa wolontariuszy 2014-04-03
Dwie grupy (po 30 osób każda) kandydatów na wolontariuszy przeszkoliły Krystyna Rybińska-Smyk i Ewa Szczepańska w Starym Zamościu. Są to uczniowie miejscowego gimnazjum, którzy chcą udzielać się przede wszystkim w wolontariacie akcyjnym i działać na rzecz lokalnego środowiska. Szkolny Klub Wolontariusza działający w tej placówce pod kierunkiem pani Beaty Soboń podejmuje ciekawe wyzwania i jest znany z aktywności.
Formy i metody pracy z osobami starszymi 2014-04-01
Czym zajmuje się lekarz – geriatra, czym jest starość, kiedy się zaczyna, jak się objawia, jakie są choroby wieku podeszłego, czego się można po osobie z konkretną chorobą spodziewać, jak się nią opiekować, jak się zachować w konkretnych sytuacjach, takich jak: udzielenie pierwszej pomocy, wezwanie pomocy?
Kolejne spotkanie w Centrum „Synagoga” 2014-03-30
29 marca 2014 r. seniorzy i wolontariusze wzięli udział w spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki „Fotograf z Auschwitz”, oraz z Ireneuszem Dobrowolskim, twórcą wielokrotnie nagradzanego filmu „Portrecista”. Spotkaniu towarzyszyła projekcja tego niezwykłego, wzruszającego filmu opowiadającego historię Wilhelma Brasse, więźnia KL Auschwitz, który przez pięć lat, jako zawodowy fotograf, na polecenie Niemców wykonywał zdjęcia więźniów, dokumentował eksperymenty pseudomedyczne oraz życie prywatne załogi obozu. Wykonał ponad 50 tysięcy zdjęć, których większość ocalił przed zniszczeniem w trakcie likwidacji obozu.
Kosmetyczki dla seniorek 2014-03-14
Panie, które w czwartek przyszły do naszej świetlicy, zostały obdarowane z okazji Dnia Kobiet oryginalnymi upominkami w postaci makijażu i manicure, które im ofiarowały adeptki sztuki kosmetycznej ze Studium Medycznego. Nie pierwsza to inicjatywa wolontariuszy z tej szkoły, ale ta dostarczyła seniorkom wyjątkowo dużo radości, poprawiła nastrój i samopoczucie.
Zapraszamy osoby zainteresowane pracą z seniorami na szkolenie „Formy i metody pracy z osobami starszymi”. Szkolenie odbędzie się w Osiedlowym Domu Kultury „OKRĄGLAK” , ul. Wyszyńskiego 28A w Zamościu, w dniach:
- 29.03.2014 r. w godzinach 900-1500 – medycyna, a starość : choroby wieku podeszłego, leki, a suplementy diety, podstawowe zasady postępowania z osobami starszymi w nagłych przypadkach: zawał, udar, utrata przytomności, w tym udzielanie pierwszej pomocy.
- 05.04.2014 r. w godzinach 930 – 1500 – aspekty fizjologiczne i psychologiczne wieku podeszłego, metody pracy wolontariuszy z osobami starszymi.
Organizator zapewnia: materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz 1 posiłek w każdym dniu szkolenia oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Zgłoszenia przyjmujemy do dnia: 25.03.2014 r.
Prosimy o dokonanie zgłoszenia:
- telefonicznie : 84 627 37 75 w godz. 8.00 -15.00,
- lub mailowo: biuro@wolontariatzamosc.pl
„Tłusty czwartek” w świetlicy dla seniorów 2014-02-28
Osoby zainteresowane pracą z seniorami zapraszamy na kolejne, 2-dniowe szkolenie specjalistyczne. Szkolenie składa się z części: teoretycznej i praktycznej. Zapewniamy: materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz 1 posiłek w każdym dniu szkolenia.
Więcej informacji (szczegółowa tematyka szkolenia, terminy) można uzyskać: w siedzibie ZCW lub telefonicznie: 84 6273755, lub e-mail: biuro@wolontariatzamosc.pl
Walentynki u seniorów 2014-02-16
Uroczyste przyjęcie, romantyczna muzyka, miłosna poezja i walentynkowa poczta - to atrakcje, które zastali seniorzy w swojej świetlicy, w wigilię Dnia Zakochanych. Radość towarzysząca niespodziance była dowodem na to, że wszyscy akceptują to „amerykańskie święto”, bo – jak stwierdzili – miłości nigdy za wiele.
Połączył ich wolontariat 2014-02-01
29 stycznia zakończył się kurs treningowy dla liderów wolontariatu z Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Turcji, Węgier i Włoch, którego organizatorem było Zamojskie Centrum. Uczestnicy kursu wyjechali z Zamościa zadowoleni, z bagażem cennej wiedzy i nowych doświadczeń – co wynika z ewaluacji projektu.
Zgodnie z harmonogramem uczestnicy projektu w niedzielę, 26 stycznia odwiedzili stolicę województwa, a tam – Pracownię Rozwoju Kompetencji Kadr Kultury i Fundację „Teatrikon”. Wizyty studyjne w tych miejscach nie były zaplanowane przypadkowo. Organizatorzy chcieli pokazać jak w Polsce angażuje się wolontariuszy przy organizowaniu dużych, masowych imprez i wydarzeń kulturalnych, a te instytucje mają w tym wieloletnie doświadczenie. W Fundacji „Teatrikon” goście mieli też okazję porozmawiać z Hiszpanem i Czechem którzy są w Lublinie w ramach EVS (wolontariat europejski).
Spotkanie integracyjne, warsztat komunikacji interpersonalnej, wieczór kulturowy z degustacją narodowych potraw, grę miejską oraz (rzeczy najistotniejsze) terminologię wolontarystyczną, rozważania o różnych formach i aspektach wolontariatu i zapoznanie się z dobrymi praktykami wypracowanymi przez Zamojskie Centrum Wolontariatu – to uczestnicy treningu mają już za sobą.
Patronat Prezydenta Miasta 2014-01-18
Wiceprezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Zamość o objęcie patronatem honorowym międzynarodowego kursu szkoleniowego dla liderów wolontariatu. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, co niewątpliwie podnosi rangę wydarzenia, za co organizatorzy bardzo dziękują.
Projekt pod nazwą: „First you crawl, then walk, then run – training course for European leaders and coordinators of voluntary actions” to kursu treningowy dla liderów wolontariatu z Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Turcji, Węgier i Włoch, który odbędzie się w Zamościu w dniach od 22 do 29 stycznia 2014 r.
Zaproszenie do Kawiarni Opowieści 2014-01-16
We wtorek 21 stycznia o godzinie 11.00 odbędzie się spotkanie z żołnierzem Wojska Polskiego, panem pułkownikiem Czesławem Pakulniewiczem. Jego wspomnień wysłuchają uczestnicy warsztatów „Jak rozmawiać ze świadkami historii?”.
Spotkanie ma charakter otwarty – zainteresowanych historią II wojny światowej, zapraszamy.
Kolejne spotkanie integracyjne 2014-01-16
Nasza świetlica dziennego wsparcia jest już znana w mieście, a świadczą o tym wizyty młodych ludzi, którzy chcą uprzyjemnić seniorom spędzane tu chwile. W ostatni czwartek odwiedzili ich uczniowie z Gimnazjum Nr 4 ze spektaklem pt. „Boże Narodzenie w muzyce i poezji”. Piękne wiersze, znakomita interpretacja i oprawa muzyczna stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Dziękujemy!
A New Year’s meeting 2014-01-14
On Monday, January 13, 50 people participated in our annual New Year’s meeting in “Okrąglak” for the coordinators, volunteers and beneficiaries of our project for aiding the victims of Nazism. Filled with music, poetry and sharing memories, the get-together also included a performance prepared by the young artists from the European Union Group of Community Schools.
Noworoczny wieczór 2014-01-14
50 osób przyszło w poniedziałek,13 stycznia do „Okrąglaka”, gdzie odbyło się tradycyjne, piąte już noworoczne spotkanie koordynatorów i wolontariuszy z beneficjentami projektu opieki nad ofiarami nazizmu. Był pięknie nakryty stół, wspomnienia, rozmowy, poezja i muzyka. Spotkanie uatrakcyjnił spektakl przygotowany przez młodych artystów z Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej.
Miłe spotkanie 2014-01-10
W czwartek, 9 stycznia Zamojskie Centrum Wolontariatu odwiedziły dzieci ze szkoły podstawowej w Mokrem koło Zamościa. Przyjechały specjalnie, żeby zobaczyć jak funkcjonuje świetlica dziennego wsparcia dla seniorów, o której dowiedziały się z internetu i od swojego wychowawcy. Dzieci wiedziały, że seniorzy przeżyli wojnę i to był główny temat prawie dwugodzinnej, ilustrowanej zdjęciami rozmowy. To wielopokoleniowe spotkanie dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń i dzieciom, i seniorom.