Ponad 13 tysięcy złotych zebrali podczas Turnieju Charytatywnego – organizatorzy, Dawcy Uśmiechu, nieformalna grupa działająca w strukturach ZCW. Pieniądze są na rehabilitację Kuby, chłopca, który uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu.
Archiwum aktualności - 2016
Wigilia w Senioralnej Stacji Socjalnej 2016-12-22
Świąteczne życzenia 2016-12-18
Piękne, świąteczne kartki z życzeniami zostały wysłane do podopiecznych i przyjaciół ZCW. O tym, że sprawiają radość podopiecznym – opowiadają wolontariusze, którzy pomagaja tym seniorom, którzy nie mogą - ze względu na stan zdrowia – korzystać z całej oferty Senioralnej Stacji Socjalnej. Że sprawiają radość przyjaciołom – wiemy, bo dostajemy także kartki od nich. Taka tradycja.
Tegoroczne święto wolontariuszy, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie obchodzone pod nazwą “Gala Inicjatyw Społecznych”, ponieważ zostało połączone z galą konkursu “Inicjatywa Pozarządowa Roku” . Organizatorami przedsięwzięcia są: Zamojskie Centrum Wolontariatu i Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych.
“Andrzejki” w Senioralnej Stacji Socjalnej 2016-11-30
Wróżby, przepowiednie i tradycyjne zabawy zdominowały spotkanie seniorów, które odbyło się w ostatni dzień listopada. W programie znalazły się: lanie wosku, przepowiadanie przyszłości z losów, fusów, kart, a także wykład i opowieści o andrzejkowych zwyczajach w różnych regionach Polski. W spotkaniu uczestniczyli też wolontariusze, którzy przygotowali większość atrakcji.
Zapraszamy do przeczytania wywiadów z uczestnikami projektu: Alicją Nowogrodzką, Gergő Sebő i Martinem Karenem.
Seminarium dotyczyło zastosowania gier teatralnych rozgrywanych na żywo w pracy z grupą oraz dostosowania metody do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ala jest osobą niedosłyszącą, Gergő i Martin to osoby z niepełnosprawnością ruchową. Podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem.
Patriotyczne śpiewanie i nie tylko... 2016-11-10
W przeddzień Święta Niepodległości seniorzy z Senioralnej Stacji socjalnej zostali zaproszeni na niezwykłe spotkanie.
Mogli pośpiewać patriotyczne pieśni, ale też mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu na temat flagi państwowej, który wygłosił pułkownik rezerwy Marek Kwiecień, członek Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, pomysłodawca i realizator zamojskich obchodów Dnia Flagi, a także wieloletni moderator uroczystości wojskowych, narodowych i państwowych.
Spotkanie zorganizowali członkowie Klubu Seniora “Złoty Wiek”, który działa przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego.
Wywiady z partyzantami. Książka gotowa! 2016-10-18
„Tales from the forest” (“Opowieści z lasu”) – to tytuł dwujęzycznej, angielsko – polskiej publikacji, która jest efektem finalnym projektu „Let me tell you a story II”.
Publikacja zawiera wywiady z uczestnikami polskiego ruchu oporu okresu II wojny światowej. Swoje historie opowiedzieli: Pani Janina Jasina oraz Panowie: Zbigniew Kruk, Narcyz Kruk, Władysław Bednarczyk, Józef Łaba i Tadeusz Kopeć.
Odwiedziny w szpitalu 2016-10-14
Seniorzy w zamojskim “Koszu” 2016-10-05
04 pażdziernika seniorzy gościli w siedzibie Stowarzyszenia Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza, którą jest aktualnie Brama Szczebrzeska.. Była to kolejna wyprawa do “miejsca bliskiego, a nieznanego” w którym dzieją się wspaniałe rzeczy. O imprezach klubowych, a przede wszystkim o działalności Stowarzyszenia opowiedział zebranym jego prezes, pan Grzegorz Obst.
Dwa spotkania w Senioralnej Stacji Socjalnej “zagospodarowali” zagraniczni wolontariusze Alberto i Sergio. Opowiadali o swoich krajach, regionach i miastach. Alberto – o Włoszech, Sycylii i rodzinnym mieście – Ragusa, a Sergio – o Hiszpanii, regionie Murcia i mieście Mula.
Dwie wizyty w Zamojskiej Galerii BWA 2016-09-19
Zamojska Galeria - to kolejne, ciekawe miejsce, które mogli poznać seniorzy z Senioralnej Stacji Socjalnej. Pretekstem były interesujące wystawy. Podczas pierwszej wizyty mogli obejrzeć obrazy Arkadiusza Andrejkowa i plakaty Waldemara Świerzego, a podczas drugiej - poplenerową wystawę pt. “Wiersze księdza JanaTwardowskiego w ilustracji”.
Jesienny spacer po zamojskim parku 2016-09-16
Piękna pogoda sprowokowała seniorów do spaceru po zamojskim parku. Okazało się, że nie wszyscy widzieli to miejsce po rewitalizacji.Zachwyt wzbudziły odnowione schody, mostki, oczyszczony i zagospodarowany staw z fontannami i pięknie zaprojektowane klomby. Spacer zakończył się “wspólną herbatką” w staromiejskiej kawiarni.
W Brnie o inicjatywach lokalnych 2016-09-15
“Happy Community” - to tytuł kursu szkoleniowego zorganizowanego przez naszego czeskiego partnera, organizację ‘Brno For You’. Spotkanie odbywało się w dniach: 02 - 09.09.2016 w Brnie. Tematyka kursu była bardzo bliska naszej organizacji, ponieważ skupiała się wokół inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności, a uczestnicy mogli nauczyć się jakie kolejne kroki należy podjąć, by przekształcić swój pomysł w akcję.
02 września, w miejscowości Potoczek pod Zamościem, zakończyło się międzynarodowe seminarium poświęcone metodzie edukacji pozaformalnej – Grom Teatralnym Rozgrywanym na Żywo. Przez cały tydzień koordynatorzy projektów młodzieżowych, uczestnicy wcześniejszych wymian i wolontariusze dyskutowali nad efektami stosowania metody, jak też starali się dopracować wiele szczegółów, by w przyszłości stosować ją efektywniej.
W dniach od 27 sierpnia do 04 września odbywał się w Farmii międzynarodowy kurs szkoleniowy pt. „Do biegu gotowi, start”. Był to kurs dla osób z małym doświadczeniem projektowym i osób z mniejszymi szansami (ekonomicznymi, zdrowotnymi, kulturowymi). Jego celem było zdobycie przez uczestników nowej wiedzy i doświadczenia oraz podzielenie się już posiadaną wiedzą z zakresu edukacji pozaformalnej i włączenia społecznego.
Zaproszenie do kina 2016-09-05
Zamojskie Centrum Wolontariatu organizuje dla swoich podopiecznych dnia 9 września o godzinie 12.30 wyjście do kina na film “Smoleńsk”. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny, meilowy lub osobisty do dnia 8 września.
“#JustBike” w Chorwacji 2016-09-01
W drugiej połowie sierpnia przedstawiciele Zamojskiego Centrum Wolontariatu brali udział w międzynarodowej wymianie młodzieży ‘#JustBike’, która odbyła się w chorwackim miasteczku Ludbreg. Celem projektu było promowanie zdrowego trybu życia poprzez jak najczęstsze korzystanie z rowerów.
„Imaginary realms script writers” - to międzynarodowe seminarium dla miłośników gier teatralnych rozgrywanych na żywo, które rozpoczęło sie 25 sierpnia. Jest to kolejny, czwarty w tym roku projekt realizowany przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w ramach Akcji Kluczowej 1 sektora Młodzież europejskiego Programu Erasmus+. Na seminarium przyjechali młodzi ludzie, którzy brali udział w projektach poświęconych grom teatralnym rozgrywanym na żywo (LARP).
Tworzą oni nieformalną, europejską sieć miłośników LARP- ów (www.imaginaryrealms.org). Na spotkaniu są również uczestnicy treningów i wymian młodzieży, którzy chcą do tej grupy dołączyć.
W ramach współpracy z partnerem z Cypru, organizacją “Network for European Citizenship and Identity”, Zamojskie Centrum Wolontariatu brało udział w pierwszej części projektu “Listening, Sharing and Broaden your Horizons”.
Działania projektowe składają się z 2 części.
Pierwsza, to zakończone już seminarium w Rumunii, w trakcie którego organizacje partnerskie wymieniały się doświadczeniami z zakresu edukacji pozaformalnej i prowadzenia projektów międzynarodowych. Druga, to kurs szkoleniowy, który odbędzie się w kwietniu 2017 roku na Cyprze, a jego tematyka skupiać się będzie na wzmocnieniu świadomości znaczenia włączenia społecznego w naszych społecznościach lokalnych.
Seniorzy na Festiwalu Kultury Japońskiej 2016-08-11
“Letni powiew Japonii” - to hasło imprezy, w której wzięli udział uczestnicy Senioralnej Stacji Socjalnej.
Mieli okazję spotkać się i porozmawiać z Japończykami, wysłuchać informacji na temat japońskich kulinariów, nauczyć się posługiwać pałeczkami i degustować shushi.
Wizyta w Zamojskiej Manufakturze Słodyczy 2016-08-09
Kolejną wakacyjną atrakcją przygotowaną dla seniorów była wizyta w fabryczce produkującej karmelki i lizaki, gdzie cały proces produkcji odbywa się na oczach klienta. Wszystkie produkty są tu robione ręcznie z naturalnych składników. Seniorzy wysłuchali wykładu na temat VII-wiecznej receptury, obejrzeli pokaz, a na zakończenie każdy mógł własnoręcznie zrobić kolorowego lizaka. Wizyta w manufakturze dostarczyła wszystkim wiele radości i na pewno poprawiła samopoczucie.
Świat się starzeje... Wykład. 2016-08-06
Formy i metody opieki nad seniorami w Polsce, Europie i na świecie, to treść wykładu, który odbył się 4 sierpnia. Wykład wraz z prezentacją przygotowała Ewa Szczepańska. Jego główną myśl można zawrzeć w haśle “Świat dla seniora – senior dla świata”, a przesłanie - to przygotowanie ludzi do aktywnego starzenia się.
Wykładu wysłuchali seniorzy i wolontariusze.
Seniorzy poznają zrewitalizowany Zamość 2016-08-03
Muzeum Fortyfikacji i Broni “Arsenał” oraz mury obronne – to cel kolejnej wycieczki ukazującej seniorom nowe oblicze Zamościa. Uczestnicy Senioralnej Stacji Socjalnej nie mieli okazji, albo dość siły, żeby obejrzeć zrewitalizowane dzięki projektom unijnym mury otaczające stare miasto wraz z militarmymi obiektami.
Seniorzy na kolejnej wycieczce 2016-07-30
“Wioska Gotów” i granica Unii Europejskiej - to kolejne miejsca, jakie zwiedzili seniorzy z Senioralnej Stacji Socjalnej. Skansen "Wioska Gotów" w Masłomęczu koło Hrubieszowa, to szczególne miejsce, gdzie archeolodzy odkryli pozostałości osad i cmentarzysk gockich z III wieku naszej ery. Kryłów natomiast, to piękna miejscowośc z ruinami XV – wiecznego zamku położona nad rzeką Bug, która wyznacza granicę Polski z Ukrainą i Unią Europejska.
Wolontariusze EVS pracują z seniorami 2016-07-29
Jednym z zadań Alberta i Sergia, wolontariuszy EVS jest praca w Senioralnej Stacji Socjalnej. Wykonują ją znakomicie włączając się do działań prowadzonych przez instruktorów, terapeutów i trenerów.
Międzynarodowe spotkanie w “Okrąglaku” 2016-07-28
25 lipca uczestnicy projektu “Talking heads” spotkali się w “Okrąglaku” z przedstawicielami Centrum Wolontariatu i wolontariuszami. Zapoznali się z działalnością Stowarzyszenia, rozmawiali z wolontariuszami o ich pracy, obowiązkach i motywacji.
Uczą się debatować w międzynarodowym gronie 2016-07-22
"Talking heads" - to tytuł kolejnej wymiany międzynarodowej realizowanej przez ZCW w ramach programu Erasmus+ Ak 1.
Bierze w niej udział 30 osób: z Polski, Bułgarii, Litwy, Rumunii i Czech.
Relacja z wycieczki do Kazimierza i Lublina 2016-07-10
Kazimierz Dolny i Lublin – to miasta, które w tym roku zwiedzili podopieczni Senioralnej Stacji Socjalnej w ramach projektu, który dofinansowuje Fundacja “Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość” (EVZ). Wycieczka odbyła się w dniach 5,6 lipca. W programie oprócz zwiedzania Kazimierza i Starego Miasta w Lublinie znalazły się: rejs po Wiśle, podróż ciuchcią do Janowca i spektakl w Teatrze im. Juliusza Osterwy.
Sergio i Alberto „wypełnili pustkę” po Igi i Fany, które w marcu zakończyły wolontariat w Zamościu.
Przyjechali w czerwcu i spędzą u nas 7 miesięcy na zdobywaniu kompetencji i umiejętności, które na pewno będą miały wpływ na ich rozwój osobisty i zawodowy. Każdego dnia poznają naszą kulturę, obyczaje, historię, kuchnię oraz trudny polski język. Są zachwyceni Zamościem, przychylnością mieszkańców i mają nadzieję na jeszcze wiele pozytywnych wrażeń i emocji.
Zapraszamy do zapoznania się z elektroniczną publikacją prezentującą przebieg kursu szkoleniowego ,,I Am a Coordinator”.
Kurs ten odbywał się w dniach 05 – 12.03.2016 r w ramach Akcji Kluczowej 1 programu Erasmus+ i skierowany był do osób z mniejszymi szansami, które będą realizować w swoich krajach projekty w ramach tego programu. W trakcie spotkania powstał również film promocyjny, który można znaleźć TUTAJ .
Wakacje w Senioralnej Stacji Socjalnej 2016-06-24
Bardzo ciekawie prezentuje się program wakacyjnych spotkań dla seniorów, podopiecznych naszej Senioralnej Stacji Socjalnej.
Oprócz planowych zajęć oraz wycieczki do Kazimierza Dolnego i Lublina, będą jeszcze: wyjście do kina, do ZOO, nad zamojski zalew i dwa spacery po Starym Mieście z przewodnikiem.
Spacerowali z przewodnikiem po Zamościu 2016-06-12
Seniorzy z “zielonej świetlicy” postanowili obejrzeć odrestaurowane w ubiegłym roku miejsca. Zwiedzili Arsenał, Prochownię, obeszli fortyfikacje i trasę turystyczną związaną z “bojową” historią Zamościa. Była to ich własna inicjatywa, a przewodnik okazał się kolegą jednej z naszych podopiecznych.
20 osób – seniorów i młodzieży – wzięło udział w warsztatach komunikacji interpersonalnej.
Warsztaty odbywały się 2 i 3 czerwca.
Uczestnicy uczyli się min. rozpoznawać i okazywać emocje, porozumiewać się za pomocą werbalnych i niewerbalnych środków, wypowiadać się na forum. Pracowali w grupach, co sprzyjało wzajemnemu poznaniu i integracji.Założone cele zajęć warsztatowych zostały osiągnięte - pod koniec szkolenia można było zauważyć, że prawie wszyscy posiadają lepszą umiejętność komunikowania się, większą otwartość oraz chęć pracy w zespole.
Z inicjatywy Pani Janiny Lachowskiej, instruktorki teatralnej, odbył sie w “Okrąglaku” szczególny Dzień Dziecka. W związku z tym, że prowadzi ona zajęcia teatralne z dziećmi i seniorami postanowiła, że w tak szaczególnym dniu wystąpią dla siebie i dla publiczności.
Zaproszenie na wycieczkę 2016-05-30
Kazimierz Dolny i Lublin – to miasta, które w tym roku zwiedzą podopieczni Senioralnej Stacji Socjalnej w ramach projektu, który dofinansowuje Fundacja “Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość” (EVZ). Wycieczka odbędzie się w dniach 5,6 lipca. W programie oprócz zwiedzania Kazimierza i Starego Miasta w Lublinie znalazły się: rejs po Wiśle, podróż ciuchcią do Janowca i spektakl w Teatrze im. Juliusza Osterwy.
Byliśmy na wymianie młodzieży w Rumunii 2016-05-30
W dniach 11-20 maja w miejscowości Sarata Monterou w Rumunii odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży pod hasłem „Don’t joke with smoke”. Gospodarzem była organizacja FPT Buzau z miasta Buzau. Wzięło w niej udział 46 młodych osób wraz z liderami grup z Rumunii, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Cypru, Włoch i Chorwacji. Pięcioosobowa grupa młodzieży reprezentowała Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu.
Zmarła nasza najstarsza beneficjentka 2016-05-12
11 maja pochowaliśmy na zamojskim Cmentarzu Komunalnym Panią Reginę Kwiatkowską, naszą najstarszą 103 – letnią beneficjentkę, uczestniczkę wielu działan skierowanych do seniorów. A jeszcze nie tak dawno, 15 września ubiegłego roku obchodziliśmy hucznie jej urodziny i nic nie zapowiadało, że nas na zawsze opuści.
W dniach 20-28 kwietnia 2016 w miejscowości Bánk na Węgrzech odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży "Surf Safe". Zamojskie Centrum Wolontariatu reprezentowała siedmioosobowa grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie. Ich udział w projekcie jest wynikiem stałej współpracy naszego Stowarzyszenia z tą szkołą. W ciągu dziewięciu dni projektu młodzież aktywnie spędzała czas, integrując się z rówieśnikami z Węgier, Bułgarii, Rumunii, Słowacji oraz Czech.
Wiosenne, integracyjne świętowanie 2016-04-24
W czwartek 21 kwietnia w Klubie Aspirant nasi seniorzy wraz z wolontariuszami uczcili Dzień Solidarności i Integracji Międzypokoleniowej. Było wesoło, ponieważ członkowie pracowni artystycznej działającej przy Senioralnej Stacji Socjalnej zaprezentowali spektakl słowno – muzyczny pt. „Wiosna” zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy przy strofach poezji Stanisława Buczyńskiego, Stanisławy Łogonowicz, Janiny Jabłońskiej i dźwiękach popularnych, wiosennych melodii.
14 kwietnia w godzinach 11.00 – 12.00 na Rynku Wielkim odbyła się szczególna lekcja historii, której animatorami byli uczestnicy projektu „Let me tell you a story II. A tale from the forest”. Przybyli na nią partyzanci Armii Krajowej, Panowie: Zbigniew Kruk, Narcyz Kruk, Tadeusz Kopeć, Józef Łaba i Pani Janina Jasina, którzy udzielali im wywiadów oraz Panie: Maria Kloc, Waleria Kliszcz i Janina Jabłońska Dzieci Zamojszczyzny – bohaterki projektu „Let me tell you a story I”, z marca 2015 r.
Wywiady z kombatantami 2016-04-12
11 kwietnia odbyła się najważniejsza część projektu „Let me tell you a story II. A tale from the forest” - wywiady ze świadkami wojennych wydarzeń. Uczestnicy przygotowywali się do tej części przez kilka dni. Odbył się warsztat dziennikarski podczas którego uczyli się jak rozmawiać ze świadkami historii, poznawali zasady przeprowadzania wywiadu, wspólnie, w międzynarodowych grupach układali zestawy pytań.
8 kwietnia wysłuchali wywiadu instruktażowego. Jego bohaterka, Pani Sabina Kędziera, mieszkanka wsi Majdan Sitaniecki, opowiadała o klęsce wrześniowej, śmierci polskich żołnierzy, którzy zginęli na jej oczach i późniejszym zaangażowaniu mieszkańców w tworzenie ruchu oporu, o akcjach partyzantów i wyzwoleniu.
Tematyka aktualnie realizowanego projektu jest związana z ruchem oporu na Lubelszczyźnie i „żywą historią” opowiadaną przez partyzantów. Projekt nosi tytuł „Let me tell you a story II. A tale from the forest” - i jest kontynuacją podobnego spotkania realizowanego przez ZCW w marcu 2015 r.
Pożegnanie wolontariuszek 2016-04-03
Po 7 miesiącach wolontariatu Bułgarka Igi i Hiszpanka Fani wyjechały z Zamościa.Przebywały w Zamojskim Centrum Wolontariatu w ramach długoterminowego projektu EVS “Voluntary service in local community”. Czym się zajmowały – informowaliśmy na bieżąco. Poniżej - “fotoreportaż pożegnalny”.
Seminarium EVS 2016-04-01
22 marca w siedzibie ZCW odbyło się seminarium poświęcone praktycznym aspektom Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service). Pomysłodawczyniami tego spotkania były wolontariuszki europejskie, które od 7 miesięcy goszczą i pracują w Zamojskim Centrum Wolontariatu.
Miło nam poiformować, że projekt: “Let me tell yau a story II. A tale from the forest” realizowany w ramach Europejskiego Programu Erasmus+ został objęty honorowym patronatem przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Dokument w imieniu Prezydium Zarządu ŚZŻAK podpisał Prezes, Pan Sławomir Zawiślak. Realizację projektu rozpoczynamy 6 kwietnia. Spotkanie z byłymi partyzantami, członkami m.in Światowego Związku Żołnierzy AK odbędzie się 11 kwietnia. Udział w spotkaniu zadeklarowało 6 świadków historii.
Świąteczne życzenia 2016-03-18
Warsztat zdobienia pisanek 2016-03-16
Malowanie farbkami, oklejanie sznurkiem, cekinami, kolorowym papierem i koronkami – to techniki robienia pisanek z którymi zapoznali się seniorzy podczas zajęć plastycznych.
12 marca zakończył się kurs szkoleniowy dla osób z mniejszymi szansami, które będą realizować w swoich krajach projekty w ramach programu Erasmus+. Uczestnicy z Bułgarii, Czech, Cypru, Hiszpanii, Włoch, Węgier i Polski zdobyli niezbędną teoretyczną i praktyczną wiedzę potrzebną do realizacji spotkań i wymian międzynarodowych.
Reminiscencje wiosenne. 2016-03-10
W dniach od 22 lutego do 1 marca 2016 w węgierskim Gant odbył się kurs szkoleniowy, którego pomysłodawcą był nasz wieloletni partner – organizacja CO-Efficient z Budapesztu. Kurs pt. „Change your attitude” został zorganizowany w ramach Akcji Kluczowej 1 Programu Erasmus+, a w jego realizację zaangażowane były młode osoby z Czech, Estonii, Portugalii, Rumunii, Węgier i Polski, włącznie z dużą grupą osób niepełnosprawnych. Zamojskie Centrum Wolontariatu reprezentowali: Aleksandra Gulip, Karolina Czaban, Natalia Snopek i Wojciech Sasiela. Jednym z trenerów i jednocześnie liderem polskiej grupy był Andrzej Smyk. O swoim udziale w projekcie i wrażeniach opowiadają dwie uczestniczki.
‘I Am a Coordinator’ wkrótce w Polsce 2016-02-17
Zamojskie Centrum Wolontariatu kończy przygotowania merytoryczno logistyczne do przeprowadzenia międzynarodowego kursu szkoleniowego w ramach Akcji Kluczowej 1 sektora Młodzież europejskiego Programu Erasmus+.
Zamierzeniem projektu zatytułowanego ‘I Am a Coordinator’ jest przedstawienie młodym ludziom czym jest młodzieżowy projekt międzynarodowy w całej swojej rozciągłości oraz jak przekształcić swój pomysł w działanie współpracując z rówieśnikami z innych krajów. Chcemy pokazać, że program Erasmus+ daje możliwość przygotowania własnego projektu we współpracy z organizacją ze swojego miasta i omówić te możliwości od podstaw.
Nasze projekty międzynarodowe 2016-02-16
Nasza organizacja pełną parą ruszyła w nowym roku z kolejnymi projektami międzynarodowymi. Jak zwykle mamy nadzieję, że swoimi działaniami stworzymy jak najwięcej szans rozwoju młodym ludziom z naszego miasta i regionu Lubelszczyzny.
Dzięki udziałowi w międzynarodowym projekcie młodzieżowym można nabyć wielu bardzo przydatnych na rynku pracy umiejętności: działanie w zespole, uczenie się i szlifowanie języka obcego, pozyskiwanie środków na realizację własnych pomysłów, poznanie innych kultur i tradycji. To też możliwość nawiązania międzynarodowych przyjaźni i sprawdzenia jak żyją inni młodzi Europejczycy.
‘Opowieść z lasu’ – przygotowania rozpoczęte 2016-02-16
W dniach 21-23 marca 2016 roku w Motyczu Leśnym pod Lublinem odbędzie się spotkanie przygotowawcze do wymiany młodzieży ‘Let Me Tell You a Story II – A Tale From The Forest’. Projekt jest kontynuacją realizowanej przez nas na początku 2015 roku wymiany zatytułowanej ‘Let Me Tell You a Story’.
Bohaterami pierwszej części były ‘Dzieci Zamojszczyzny’, podopieczni naszej organizacji. Sukces pierwszej części i ogromne zaangażowanie uczestników sprawiły, że wspólnie udało nam się stworzyć 2 część projektu, która została pozytywnie oceniona przez Polską Agencję programu Erasmus+ i zaakceptowana do realizacji. Tym razem będziemy poznawać między innymi ‘żywą historię’ partyzantów z regionu Lubelszczyzny.
W dniach 22 lutego – 1 marca 2016 w węgierskim Gant odbędzie się kurs szkoleniowy organizowany w ramach akcji kluczowej 1 programu Erasmus+, przez naszego węgierskiego partnera, Co-Efficient.
Naszym zadaniem jest stworzenie lokalnej aktywności budującej społeczeństwo obywatelskie w społecznościach lokalnych wszystkich partnerów projektu. W działania zaangażowane są młode osoby z naszych organizacji włączając w to dużą grupę osób niepełnosprawnych.
Działania opierać się będą na doświadczeniu wolontariackim oraz w duchu Independent Living Movement. Struktura programu zapewnia uczestnikom rozwój umiejętności i kompetencji, które pozwolą młodzieży tworzenie akcji lokalnych, które odpowiadają ich potrzebom.
,,Ostatki” u seniorów 2016-02-13
Premierowym występem Teatru Lalek Żyworękich zakończyli karnawał uczestnicy Senioralnej Stacji Socjalnej.Tradycyjne, przygotowane przez seniorów i wolontariuszy “ostatki” odbyły się we wtorek, 09 lutego. Był poczęstunek, tańce i zabawy w okolicznościowych maskach, oraz – rzecz najważniejsza - premierowy występ Senioralnego Teatru Lalek Żyworękich.
Zaproszenie na OSTATKI 2016-02-07
9 lutego, we wtorek w naszej Senioralnej Stacji Socjalnej odbędą się OSTATKI.
W programie: uroczyste otwarcie imprezy, premierowy spektakl teatru lalek żyworękich pt. PRZYGODY KRÓLA JEGOMOŚCIA”, miłe rozmowy przy słodkościach, kawie i herbatce, tańce. Seniorów zainteresowanych wspólnym spędzeniem czasu – zapraszamy. Zaczynamy o godzinie 11.00.
Tłusty czwartek 2016-02-05
Paczki i faworki z zamojskich cukierni zdominowały czwartkowe menu w naszej Stacji Socjalnej. A to wszystko za sprawą tradycji: 4 luty był bowiem w tym roku ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem.
Seniorzy przygotowują przedstawienie 2016-01-25
Już od września zespół uzdolnionych artystycznie seniorów pracuje nad sztuką pt.“Przygody króla jegomościa”.
Będzie to oryginalne przedstawienie teatru lalek żyworękich, ktorymi seniorzy animują i użyczają im głosu. Reżyserką całości i autorką scenariusza opartego na motywach wiersza Jana Brzechwy, jest pani Janina Lachowska. Oprawą muzyczną spektaklu zajmuje się pan Tadeusz Flor. Inna grupa seniorów pod okiem Marzeny Miśkiewicz przygotowuje rekwizyty i scenografię. W związku z tym, że premiera odbędzie się 9 lutego, w “ostatki” wykonują dla gości karnawałowe maski.We wszystkich działaniach uczestniczą i pomagają wolontariusze: Igi, Fany, Ania i Bruno.
Dzień Babci i Dziadka 2016-01-23
Laurka i “godzina z lekturą” - to prezent dla babć i dziadków z Senioralnej Stacji Socjalnej od uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2.
Złożyli seniorom życzenia i przez godzinę czytali z podziałem na role fragmenty powieści Daniela Senderka pt. „SMS. Słowa mają siłę”. Zarówno pomysł uczniów jak i czytana przez nich „prawdziwa historia trudnego uczucia na 1200 esemesów” dostarczyły wszystkim wiele pozytywnych wrażeń.
Zajęcia w pracowni plastycznej 2016-01-16
W ramach Senioralnej Stacji Socjalnej działa pracownia plastyczna. Jedną z form aktywności seniorów jest szycie oraz robótki ręczne. Zajęcia cieszą się zainteresowaniem zwłaszcza wtedy, gdy robią wspólnie coś ciekawego, oryginalnego. Efektem ostatnich zajęć były poduchy w kształcie kur.
Zakończyliśmy prace nad naszą publikacją dotyczącą trudnych sytuacji projektowych. Książka w wersji elektronicznej i papierowej została stworzona przez 10 europejskich organizacji pozarządowych, które wspólnie spotkały się w listopadzie 2015 roku w Polsce na zaproszenie Zamojskiego Centrum Wolontariatu w ramach projektu ‘Fix Fix Fix – Project Mechanics in Garage’.
Zamojskie Centrum Wolontariatu z przyjemnością przekazuje treść informacji, jaką otrzymaliśmy od Polskiej Agencji Narodowej Programu Erasmus+ odnośnie realizowanej przez nas w pierwszej połowie 2015 roku wymiany młodzieży, zatytułowanej ‘Let Me Tell You a Story’.
„Projekt "Let me tell you a story" (2014-3-PL01-KA105-13211), który został już zakończony, został uznany za "best practice" - za jeden z najlepszych projektów wymian młodzieżowych w programie Erasmus+.”