Wolontariat młodzieżowy

Naj­moc­niejszą stroną Za­moj­skie­go Cen­trum Wo­lon­ta­ria­tu są klu­by młodzieżowe zrze­szające uczniów szkół po­nad­gim­na­zjal­nych. Wzo­rem dla two­rze­nia ta­kich struk­tur w placówkach dy­dak­tycz­nych stał się Szkol­ny Klub Wo­lon­ta­riu­sza działający od 2002 roku w Ze­spo­le Szkół Po­nad­gim­na­zjal­nych Nr 1 (Eko­no­mik). Gdy roz­po­czy­nał swoją działalność, był pierw­szym Klu­bem w wo­jewództwie lu­bel­skim i jed­nym z pierw­szych w Pol­sce. Za pomysł i koordynację przedsięwzięcia liderzy Klubu, wraz z ówczesną opiekunką – Krystyną Rybińską–Smyk, otrzymali w 2004 roku tytuł: Wolontariuszy Roku Lubelszczyzny przy­zna­ny przez Re­gio­nal­ne Cen­trum Wo­lon­ta­ria­tu w Lu­bli­nie wraz z Ka­pi­tułą Kon­kur­su „Bar­wy Wo­lon­ta­ria­tu” w ka­te­go­rii po­moc społecz­na.

Od tam­te­go cza­su, dzięki po­mo­cy Cen­trum Wo­lon­ta­ria­tu w Lu­bli­nie, a także szko­le­niom dla ko­or­dy­na­torów i wo­lon­ta­riu­szy prze­pro­wa­dza­nych sys­te­ma­tycz­nie przez Za­moj­skie Cen­trum Wo­lon­ta­ria­tu, po­wstało wie­le szkol­nych klubów, które działają w struk­tu­rach Za­moj­skie­go Cen­trum Wo­lon­ta­ria­tu i zrze­szają kil­ka­set osób.

Są to:

Każdy nowy rok szkol­ny to dla uczniow­skich klubów nowi człon­ko­wi, nowe miej­sca pra­cy, nowe wy­zwa­nia i po­mysły. Stała jest za­wsze pra­ca na za­sa­dzie umo­wy o świad­cze­niu wo­lon­ta­ry­stycz­nym i poświęca­nie 2 lub 3 go­dzin ty­go­dnio­wo oso­bom po­trze­bującym po­mo­cy: nie­pełno­spraw­nym dzie­ciom w spe­cjal­nych ośrod­kach i do­mach pry­wat­nych, lu­dziom cho­rym i sta­rym prze­by­wającym w do­mach starców, w szpi­ta­lach - na od­działach opie­ki długo­ter­mi­no­wej i pa­lia­tyw­nej – oraz młodzieży ze świe­tlic ku­ra­tor­skich, te­ra­peu­tycz­nych, domów dziec­ka.

Jest też wo­lon­ta­riat ak­cyj­ny: zbie­ra­nie pie­niędzy, odzieży, żywności, or­ga­ni­zo­wa­nie ak­cji cha­ry­ta­tyw­nych. Wo­lon­ta­riu­sze służą po­mocą różnym or­ga­ni­za­cjom, ta­kim jak: PKPS, PCK, MCPR, TPD. Biorą udział w ak­cjach: „Cała Pol­ska czy­ta dzie­ciom”, „Wa­ka­cje bez al­ko­ho­lu”, „Pomóż dzie­ciom prze­trwać zimę”, Wiel­ka Or­kie­stra Świątecz­nej Po­mo­cy.

Wo­lon­ta­riu­sze biorą też udział w ak­ty­wi­zo­wa­niu lu­dzi star­szych: pro­wadzą szko­le­nia kom­pu­te­ro­we, uczą se­niorów obsługi­wać no­wo­cze­sne urządze­nia tech­nicz­ne, chętnie uczest­niczą w zajęciach i spo­tka­niach in­te­gra­cyj­nych.

W bieżącym roku włączą się także do działań związa­nych z opieką nad kom­ba­tan­ta­mi i żyjącymi jesz­cze ofia­ra­mi III Rze­szy.